Pierwsze w województwie świętokrzyskim centrum urazowe dla dorosłych już działa

Data publikacji: 06.12.2019 10:08 / Data aktualizacji: 06.12.2019 11:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Radio Kielce

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rozpoczęło działalność pierwsze w regionie Centrum Urazowe dla Dorosłych. To miejsce, do którego trafiają pacjenci w najcięższych stanach, z wielonarządowymi urazami.

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie, dotychczas tacy chorzy również otrzymywali pomoc w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Natomiast teraz wprowadzono pewne zmiany organizacyjne.

- Zmiany polegają na tym, że zespół Szpitalnego Oddziału Ratunkowego po uzyskaniu informacji od pogotowia, że zostanie przywieziony pacjent z ciężkimi obrażeniami, aktywuje   zespół urazowy, w skład, którego wchodzi personel SOR i lekarze z różnych klinik zabiegowych, zależnie od doznanych obrażeń - wyjaśnia Anna Mazur-Kałuża.

Do centrum urazowego dla dorosłych trafiać będą wyłącznie osoby przywiezione przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe albo pogotowie.

Jak dodaje Anna Mazur-Kałuża do centrum trafił już pierwszy pacjent, ofiara wypadku komunikacyjnego.

- Do naszego szpitala mężczyzna został przetransportowany przez załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i zgodnie z procedurami powołano zespół urazowy, który udzielił mu pomocy. W tej chwili pacjent przebywa w jednej z klinik, ponieważ wymagał hospitalizacji - dodała rzecznik szpitala.

Centrum Urazowe dla Dorosłych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach to jedyne takie miejsce w województwie świętokrzyskim.

Reklama