Świąteczny klimat w Świętokrzyskiem

Data publikacji: 06.12.2019 10:51 / Data aktualizacji: 06.12.2019 16:13
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.12.2019. Ostrowiec Świętokrzyski. Dekoracje świąteczne

05.12.2019. Ostrowiec Świętokrzyski. Dekoracje świąteczne
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W wielu miastach w województwie świętokrzyskim rozbłysły już ozdoby świąteczne.

KIELCE

Na kieleckim Rynku ustawiono już choinkę. Dziś o godzinie 16 zabłysną na niej lampki. Na Rynku wystąpią wokaliści z Młodzieżowego Domu Kultury. Będzie spotkanie ze Świętym Mikołajem i Śnieżynką oraz wspólne śpiewanie kolęd i słodki poczęstunek.

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

STARACHOWICE

Oświetlone świątecznie Starachowice od kilku lat zmieniają charakter miasta na wręcz bajkowy. Po zmroku świecą świąteczne ozdoby na placach, skwerach rondach oraz przy najbardziej uczęszczanych ulicach w mieście. Na placu pod skałkami stanie ozdobiona żywa choinka, a już jest napis Wesołych  Świat, świąteczna bombka do robienia zdjęć i napis „I love Starachowice”. Na placu stanie także projektor wyświetlający ruchome iluminacje świetlne. Świątecznie przybrane choinki  staną na Rynku, przed urzędem miejskim, na rondach imienia Solidarności, Antoniego Hedy-Szarego i Lecha Kaczyńskiego oraz na skwerze na osiedlu Południe. Choinki pojawiły się na słupach oświetleniowych wzdłuż ulicy Radomskiej przy zbiorniku Pasternik. Iluminacje świąteczne, m.in., sople, kurtyny świetlne oraz tzw. latarniowce zawisną również na słupach oświetleniowych na Rynku, wzdłuż wiaduktu, przy alei Armii Krajowej na terenie wokół fontanny, przy pasażu Staszica, alei Świętego Jana Pawła II, przy ulicach Żeromskiego, Kopalnianej, na rondzie imienia Lecha Kaczyńskiego - tam też jest napis Wesołych Świąt. Iluminacja świetlna, tak zwany żyrandol świąteczny, ozdobi rondo imienia Zbigniewa Rafalskiego oraz skrzyżowanie ulic Miodowej i alei Niepodległości oraz ulic Kieleckiej i Radomskiej.

KOŃSKIE

W Końskich, na niemal dwunastometrowej choince przed siedzibą urzędu miasta i gminy, zapalono lampki. Dzięki temu w mieście już można poczuć klimat świąt Bożego Narodzenia. Są także podświetlane sanie ze Świętym Mikołajem przy drzewku. Tegoroczna choinka jest skonstruowana z wielu elementów, co sprawia, że wygląda wyjątkowo okazale. Oprócz licznych sznurów świateł, ozdabiają ją złote bombki. Oprócz choinki na wielu ulicach miasta rozbłysną w piątek światła i świąteczne ozdoby. Pojawią się one na skwerze przed kolegiatą Świętego Mikołaja oraz na ulicy Pocztowej i Łaziennej. Iluminacje zobaczymy też między innymi na ulicy Piłsudskiego, Wojska Polskiego, Spółdzielczej, a na rondzie przy ul. Warszawskiej jest dodatkowa choinka upleciona ze świateł.

PIŃCZÓW

Pińczów stroi się już na święta. Lampkami oraz ozdobami świątecznymi zostały udekorowane już słupy oświetleniowe dookoła Rynku. W parku od strony dzwonnicy ze względu na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 21 grudnia ma stanąć także trójwymiarowa bombka choinkowa. Będzie można sobie zrobić przy niej wyjątkowe zdjęcie. 21 grudnia odbędzie się także akcja przystrajania drzewek w miejskim parku. Każda szkoła czy przedszkole, który włączy się w akcję wybiera jedno z drzewek w parku i ozdabia je według swojego pomysłu ozdabiając je między innymi używając naturalnych dekoracji takich jak orzechy, jabłka, plastry suszonych pomarańczy oraz tradycyjne ozdoby wykonane z włóczki, koronek, słomek lub bibuły.

KAZIMIERZA WIELKA

W Kazimierzy Wielkiej także zawisną wspaniałe bożonarodzeniowe iluminacje. Lampki zapłonęły już na świątecznej choince na balkonie zabytkowej baszty w centrum Kazimierzy Wielkiej. Zbliżające się Boże Narodzenie zwiastuje także srebrzysta bombka-gigant przed pałacem Lacon. Piękna choinka stanie także niebawem na Rynku w Kazimierzy Wielkiej.

BUSKO-ZDRÓJ

W Busku-Zdroju rozpoczęło się świąteczne dekorowanie ulic miasta. Obecnie na lampach ulicznych trwa montaż dekoracji świątecznych oraz kurtyn świetlnych. Ponadto przy alei Mickiewicza powstała gigantyczna trójwymiarowa bombka choinkowa.  Także na Placu Zwycięstwa zabłyśnie siedmiometrowa choinka i inne bożonarodzeniowe iluminacje. Tradycyjnie żywa choinka stanie też przy ul. Poprzecznej. Zastępca burmistrza Buska Michał Maroński informuje, że iluminacje świąteczne również będą montowane w parku miejskim. Rozbłysną też anioły przed główną bramą parku. Uroczyste rozpoczęcie świątecznego sezonu odbędzie się 6 grudnia o godzinie 16.00 na Placu Zwycięstwa w Busku-Zdroju. W spotkaniu uczestniczyć będzie gość specjalny z Bieguna Północnego.

JĘDRZEJÓW

Świąteczny nastój za sprawą dekoracji zawita do miasta 15 grudnia. Rynek będzie podobnie udekorowany jak w latach ubiegłych. Na żywopłocie, który okala Rynek, będą ledowe niebiesko-srebrne światła, którymi tez udekorowane zostaną choinki znajdujące się wewnątrz ronda. Ponadto na drzewach, które znajdują się wokół Rynku, powieszone zostaną srebrno-złote bombki.

Na skrzyżowaniu ul. Dmowskiego i 11 listopada ma stanąć 6-metrowa choinka, która udekorowana będzie kolorowymi światełkami.

Reklama