Urzędnicy i klerycy dzielili się „darem życia”

Data publikacji: 06.12.2019 13:21
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
06.12.2019. Kielce. Akcja „Zostań krewniakiem Świętego Mikołaja. Oddaj krew!”

06.12.2019. Kielce. Akcja „Zostań krewniakiem Świętego Mikołaja. Oddaj krew!”
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

„Zostań krewniakiem Świętego Mikołaja. Oddaj krew!”. Pod takim hasłem pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oddali krew dla dzieci przebywających w świętokrzyskich szpitalach.

Jak informuje Leszek Wnętrzak, koordynator akcji, a zarazem członek grupy Świętokrzyscy Krewniacy działającej w urzędzie, jego koleżanki i koledzy krew oddali już po raz dwunasty.

- Krew oddajemy zawsze 1. czerwca i 6. grudnia. Wówczas zbiera się grupa kilkudziesięciu pracowników naszego urzędu i jedziemy do centrum krwiodawstwa. Ja od 25 lat jestem honorowym krwiodawcą i gdy zacząłem pracować w urzędzie marszałkowskim pomyślałem, że tą piękną ideą muszę zarazić swoje koleżanki i kolegów. Udało się, a dzięki temu mamy możliwość pomagania innym - dodał Leszek Wnętrzak.

Krew oddawali dziś również klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Jak powiedział diakon Damian Liwocha, on i jego koledzy robią to już od kilku lat.

- Chcemy również od siebie dać jakiś dar dla dzieci. Nic nas to nie kosztuje, a można pomóc drugiemu człowiekowi. Cieszymy się, że możemy dzielić się tym najcenniejszym darem, czyli krwią - dodał Damian Liwocha.

Krew oddali dziś także członkowie Honorowego Klubu Krwi działającego przy NSK Bearings w Kielcach. Akcja odbyła się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Obecnie największe zapotrzebowanie jest na grupy A Rh ujemną, AB Rh ujemną, 0 Rh ujemną oraz A Rh dodatnią i 0 Rh dodatnią.

Reklama