Atrakcyjniejsze wystawy i większy prestiż. Muzeum oficjalnie zyskuje wsparcie ministerstwa

Data publikacji: 06.12.2019 13:32
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Muzeum Okręgowe

Sandomierz. Muzeum Okręgowe
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

18 grudnia w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego nastąpi oficjalnie podpisanie umowy o współprowadzeniu przez ministra Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, podkreśla, że to bardzo dobra informacja dla Sandomierza, dla starostwa sandomierskiego i dla urzędu marszałkowskiego, które współprowadzą tę instytucję.

- Myślę, że dla muzeum to dobra informacja. Większe fundusze pozwolą na realizacje dużych  projektów, na pewno na bogatszy program wystawowy. Współprowadzenie przez ministerstwo to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim większe pieniądze - dodaje.

Ministerstwo corocznie będzie przekazywało 600 tysięcy złotych, ale będzie także mogło wspomagać w inny sposób, na przykład dodatkowymi funduszami na inwestycje. Magdalena Kusztal wyjaśnia, że to wsparcie jest bardzo ważne.

- Ta pomoc się bardzo przyda. W tym roku muzeum praktycznie traciło płynność finansową. Trwało to długo, ale starania ukończyły się sukcesem - dodała.

O współprowadzenie placówki przez ministra kultury mocno zabiegali świętokrzyscy posłowie, m.in., Marek Kwitek i Krzysztof Lipiec oraz marszałek Andrzej Bętkowski.

Poseł Krzysztof Lipiec powiedział, że sfinalizowanie umowy o współprowadzeniu Muzeum Okręgowego w Sandomierzu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to dobra wiadomość dla całej świętokrzyskiej ziemi. 

- To bardzo ważne muzeum, zlokalizowane na terenie Zamku Królewskiego, które mocno wpisało się w tradycje sandomierskiej ziemi. Cieszymy się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyczyni się do zabezpieczenia finansowego tej instytucji - zauważył poseł.

Dotychczas Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadziło Muzeum Narodowe w Kielcach. Co roku na działalność placówki przekazuje ponad 4,5 miliona złotych.  Trwają starania, by minister kultury współprowadził także Teatr im. Stefana Żeromskiego.

Reklama