Świętokrzyska młodzież będzie uczyć się w Niemczech

Data publikacji: 06.12.2019 14:04
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty chce pomóc szkołom w zorganizowaniu wymiany uczniów z placówkami w Niemczech. Kazimierz Mądzik, kierujący urzędem, informuje, że na początku przyszłego roku odbędą się szkolenia dla dyrektorów zainteresowanych taką wymianą. Kuratorium właśnie rozpoczęło nabór chętnych szkół.

- Chcemy uaktywnić polsko-niemiecką wymianę młodzieży, bo w naszym regionie nie jest z tym zbyt dobrze. Chyba wynika to z niewiedzy. Planujemy to zmienić, podpowiedzieć jak przygotować wiosek, jak poszukać partnera po stronie niemieckiej - tłumaczy Kazimierz Mądzik.

Warsztaty prowadzić będą specjaliści z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. To instytucja wspierająca, również finansowo, projekty angażujące przedstawicieli obu krajów. Kazimierz Mądzik podkreśla, że każda forma wymiany uczniowskiej niesie ze sobą ogromne korzyści.

- Przede wszystkim, świetnie poprawia to znajomość języka. Młody człowiek musi sobie radzić w innym kraju, a więc musi mówić. Poza tym ma szansę poznać inną kulturę, nawiązać przyjaźnie ze swoimi rówieśnikami spoza Polski - mówi kurator.

Konferencja warsztatowa dla nauczycieli i dyrektorów zainteresowanych tematem wymiany uczniowskiej ze szkołami w Niemczech odbędzie się 14 stycznia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Reklama