Gmina Sobków ze skażoną wodą w kranach

Data publikacji: 06.12.2019 15:36
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.12.2019 Sobków. Beczkowóz w związku ze skażoną wodą w gminie. Na zdjęciu (od lewej): Mateusz Motyczyński i Radosław Korpula - pracownicy Wodociągów Gminy w Sobkowie

06.12.2019 Sobków. Beczkowóz w związku ze skażoną wodą w gminie. Na zdjęciu (od lewej): Mateusz Motyczyński i Radosław Korpula - pracownicy Wodociągów Gminy w Sobkowie
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

1,3 tys. gospodarstw w gminie Sobków od wczoraj nie może korzystać z bieżącej wody. Inspektorzy sanitarni stwierdzili w wodociągu obecność bakterii z grupy coli. - Problem dotyczy mieszkańców Sobkowa, Staniowic, Mokrska Górnego, Mokrska Dolnego, Wólki Kawęckiej, Brzeźna, Nowych Kotlic oraz Starych Kotlic – informuje Tomasz Chaja, wójt gminy Sobków.

Woda nie nadaje się do spożycia ani przygotowywania posiłków. Może być wykorzystywana jedynie do celów sanitarnych. Dziś od rana służby komunalne zaczęły dostarczanie do mieszkańców wody butelkowanej. Gmina kupiła 3 tys. 5-litrowych butelek wody.

Już wczoraj rozpoczęło się czyszczenie i chlorowanie skażonego ujęcia wody. Wodociągi pobrały z każdej z ośmiu miejscowości próbki do badania. W sobotę mają być znane wstępne wyniki, okaże się więc, czy woda nadaje się już do spożycia. Wójt zapewnia, że w ujęciu w Sobkowie nie dochodziło dotychczas do skażenia wody, dlatego ta sytuacja jest zaskoczeniem. Dodaje, że w ubiegłym tygodniu były prowadzone badania wody we wszystkich ujęciach i nie stwierdzono zawartości żadnych zanieczyszczeń.

06.12.2019 Sobków. Beczkowóz w związku ze skażoną wodą w gminieFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

- Bakteria z grupy coli wykryta została podczas badania próbki wody ze Szkoły Podstawowej w Sobkowie - twierdzi Tomasz Chaja.

Mieszkańcy Sobkowa pierwszy raz spotykają się z taką sytuacją, ale przyznają, że bardzo szybko otrzymali informację o problemie, a dziś od samego rana woda jest dostarczana do domów.

HARMONOGRAM DOSTAW WODY BECZKOWOZEM:


Reklama