Wicepremier Piotr Gliński spotka się w Kielcach z organizacjami pozarządowymi

Data publikacji: 06.12.2019 16:06
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wicepremier Piotr Gliński

Wicepremier Piotr Gliński
Kielce. 09.05.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Działające w Świętokrzyskiem organizacje pozarządowe spotkają się w przyszłym tygodniu na kongresie w Kielcach. To pierwsze tej skali przedsięwzięcie w regionie poświęcone stowarzyszeniom działającym w trzecim sektorze.

Jego uczestnicy będą mogli m.in. skorzystać z profesjonalnych warsztatów i spotkań dotyczących dbania o wizerunek organizacji czy skutecznych metod pozyskiwania pieniędzy. Z przedstawicielami organizacji spotka się wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński.

06.12.2019. Kielce. Konferencja dotycząca Świętokrzyskiego Kongresu Organizacji Pozarządowych. Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego i Wojciech Kaczmarczyk - dyrektor Narodowego Instytutu WolnościFot. Maciej Tofil / Radio Kielce

Jednym ze współorganizatorów kongresu jest Narodowy Instytut Wolności. Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor tej instytucji podkreśla, że będzie to bardzo ważne wydarzenie pomagające rozwijać społeczeństwo obywatelskie.

- W trakcie kongresu dla uczestników będą dostępne między innymi sesje informacyjne i szkoleniowe prowadzone w ramach akademii Narodowego Instytutu Wolności. Będziemy mówić m.in. o tym, jak kształtować wizerunek organizacji, czy przekuwać pomysły w skuteczne projekty - wyjaśnia.

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski powiedział, że głównym gościem kongresu będzie wicepremier Piotr Gliński, pełnomocnik rządu ds. organizacji pozarządowych.

06.12.2019. Kielce. Konferencja dotycząca Świętokrzyskiego Kongresu Organizacji Pozarządowych. Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Wojciech Kaczmarczyk - dyrektor Narodowego Instytutu Wolności, Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Krzysztof Słoń - senator PiSFot. Maciej Tofil / Radio Kielce

- Liczymy na to, że spotkanie przyciągnie bardzo wiele organizacji działających w województwie, a być może zjawią się także organizacje z zewnątrz - powiedział marszałek.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku zaznacza, że władze województwa w nowej kadencji chcą nadać nową jakość współpracy ze środowiskami pozarządowymi.

- To bardzo ważne w kontekście prac nad strategią rozwoju województwa świętokrzyskiego. Chcemy, aby w przyszłości uwzględniała ona współpracę z organizacjami pozarządowymi, która jest dla nas niezwykle istotna. W przygotowanie Kongresu Organizacji Pozarządowych angażują się także przedstawiciele młodzieżowego sejmiku województwa świętokrzyskiego, którzy aktywnie działają w różnego rodzaju stowarzyszeniach - podkreśla.

06.12.2019. Kielce. Konferencja dotycząca Świętokrzyskiego Kongresu Organizacji Pozarządowych. Na zdjęciu: Michał Kita - Radio Kielce i Wojciech Kaczmarczyk - dyrektor Narodowego Instytutu WolnościFot. Maciej Tofil / Radio Kielce

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń zwraca uwagę, że w funkcjonowaniu organizacji pozarządowych niezwykle istotne jest to, że ich praca opiera się na wolontariuszach.

 - To ludzie, którzy potrafią dostrzegać potrzeby, na które inni nie zwracają uwagi. Uważam, że takie wydarzenie, jak Kongres Organizacji Pozarządowych podnosi prestiż nawet tych najmniejszych organizacji, które dzięki temu będą mogły jeszcze skuteczniej realizować swoje zadania w przestrzeni publicznej - mówi.

Początek Świętokrzyskiego Kongresu Organizacji Pozarządowych we wtorek 11 grudnia od godziny 10.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Patronat honorowy nad kongresem objął wicepremier Piotr Gliński.

Reklama