Ornitologiczny spacer z autorytetem

Data publikacji: 07.12.2019 11:48
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.12.2019. Kielce. Spacer ornitologiczny

07.12.2019. Kielce. Spacer ornitologiczny
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jak pomagać zimującym ptakom, a czego absolutnie robić nie wolno - to rzeczy, których dowiedzieli się uczestnicy ornitologicznego spaceru w Kielcach.

O ptakach opowiadał Stanisław Łubieński, autor książki „Dwanaście srok za ogon" oraz bloga Dzika Ochota, a podczas spaceru po kieleckim parku pokazywał jego ciekawych skrzydlatych mieszkańców.

Stanisław Łubieński stwierdził, że dokarmianie ptaków zimą wiąże się z odpowiedzialnością, przede wszystkim należy odpowiednio dobierać pokarm. Zdecydowanie złym pomysłem jest karmienie ptaków chlebem, który nie ma wielkich wartości odżywczych i może być dla tych zwierząt szkodliwy.

Najbardziej uniwersalny jest słonecznik lub inne nasiona zawierające dużo tłuszczu.

Dokarmiając ptaki w budkach należy pamiętać, aby karmniki co jakiś czasy były czyszczone. Jeżeli tego nie robimy, bardzo często dochodzi do przenoszenia się chorób z jednego zwierzęcia na inne.
Ptaki przyzwyczajają się do miejsc, w których znajdują jedzenie, dlatego kiedy decydujemy się zostawiać im pożywienie powinniśmy to robić regularnie. Dokarmianie jest wskazane, ale tylko wtedy, kiedy ptaki same nie mogą znaleźć jedzenia - na przykład kiedy jest ono ukryte pod śniegiem.

Stanisław Łubieński jest dziennikarzem współpracującym z „Tygodnikiem Powszechnym” od kilku lat prowadzi spacery ornitologiczne w Warszawie i innych miastach Polski. Swoją pasją dzieli się także w książce „Dwanaście srok za ogon”, za którą czytelnicy uhonorowali go Nagrodą Nike 2017.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama