Strażacy mają coraz nowocześniejsze pojazdy

Data publikacji: 07.12.2019 17:04
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.12.2019. Gadka, gm. Mirzec. Przekazanie wozu strażackiego

07.12.2019. Gadka, gm. Mirzec. Przekazanie wozu strażackiego
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Nowy wóz strażacki oficjalnie odebrali ratownicy z OSP w Gadce w gminie Mirzec.

- Strażacy ochotnicy to poważna siła. 5 z 8 jednostek OSP działających na terenie gminy jest w Krajowym Systemie Ratownictwa, dlatego ważne jest, aby dysponowały dobrym sprzętem - podkreślał wójt Mirosław Seweryn.

W tym roku jednostki ochotniczych straży pożarnych w gminie Mirzec znacząco poprawiły swój stan sprzętu. Wymieniono cztery samochody gaśnicze, a przez to średnia wieku samochodów bojowych zmniejszyła się z 30 do 16 lat. Nowy, średni wóz zastąpi prawie 50-letniego magirusa, najstarszy wóz strażacki w gminie. Nie trafi on jednak na emeryturę, nadal będzie służył druhom z Gadki.

Obecny na uroczystości przekazania samochodu poseł PiS Krzysztof Lipiec zaznaczył, że gmina Mirzec jest wzorcowa pod względem zaopatrzenia w sprzęt gaśniczy.

- Kolejne samochody, które w ostatnich miesiącach były przekazywane strażakom dają poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom - mówił.

Parlamentarzysta przypomniał, że działalność strażaków to służba, bo to oni idą tam, skąd inni uciekają i dlatego należy im się szacunek i wdzięczność.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, członek prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, wyraził radość z poszerzenia bazy gaśniczej w Gadce. W jego opinii to samochód, który równie dobrze mógłby służyć Państwowej Straży Pożarnej.

Brygadier Krzysztof Ciosek, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, podkreślał, że sprzęt jest ważny w pracy strażaków, ale najważniejsi są ludzie i im właśnie gratulował bezinteresownej pracy. Przypomniał też, że na terenie województwa świętokrzyskiego działa 880 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, a w ostatnich latach zwiększyły się możliwości pozyskiwania środków na zakup nowego sprzętu. To skutkuje odnowieniem bazy ratowniczej w wielu placówkach.

Nowy wóz, który trafił do OSP w Gadce kosztował niespełna 800 tysięcy złotych, ponad 570 tysięcy złotych stanowiło dofinansowanie z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Komendy Głównej PSP.

adv adv
Wiadomości
Reklama