Capstrzykiem upamiętnią powstańców styczniowych

Data publikacji: 08.12.2019 07:34
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. facebook.com/romekramzes.sadowski

Drugi „Capstrzyk Powstańczy” odbędzie się w miejscowości Murawin, w gminie Daleszyce. Jak informuje Romuald Sadowski, organizator wydarzenia, to niewielkie widowisko historyczne związane jest z pamięcią o Powstaniu Styczniowym 1863 roku.

Zaplanowano m.in. odegranie utworu „Cisza” na trąbkach, przemarsz z pochodniami do Dębu Powstańców i wysłuchanie krótkiej opowieści o wydarzeniach z lat 1863-1864.

Pod obeliskiem umieszczony zostanie pojemnik z ziemią, z mogiły Karola Kality ps. „Rębajło”, przywiezionego z cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. W tym roku przypada 100. rocznica jego śmierci.

Wydarzenie odbędzie się w okolicach pomnika upamiętniającego zwycięską bitwę z Powstania Styczniowego. W okolicach Szczecna toczyła się walka między oddziałem powstańczym dowodzonym przez mjr. Karola Kalitę, pseudonim „Rębajło” a oddziałami rosyjskimi.

Do zwycięskiej bitwy doszło 9 grudnia 1863 roku. Wojska rosyjskie liczyły około 500 żołnierzy. Powstańcze według różnych źródeł między 150 a 250. Mimo to Polakom udało się odeprzeć atak wrogów. Następnie powstańcy wycofali się do Cisowa, gdzie spotkali się z generałem Józefem Hauke-Bosakiem.

Lasy Cisowsko-Orłowińskie przez lata były areną najważniejszych wydarzeń związanych z walkami powstańczymi oraz miejscem schronienia dla oddziałów wojskowych podczas wielu zrywów narodowowyzwoleńczych. Oprócz powstańców styczniowych stacjonowali tam także między innymi partyzanci ze zgrupowania oddziału Armii Krajowej, Mariana Sołtysiaka „Barabasza”.

Reklama