Koncertowy jubileusz. 25 lat Salonu Muzyki Kameralnej

Data publikacji: 08.12.2019 09:08
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
07.12.2019. 25-lecie Salonu Muzyki Kameralnej. Na zdjęciu (od lewej): Ludmiła Worobec-Witek - skrzypce, Artur Jaroń - fortepian

07.12.2019. 25-lecie Salonu Muzyki Kameralnej. Na zdjęciu (od lewej): Ludmiła Worobec-Witek - skrzypce, Artur Jaroń - fortepian
Fot. Szklany Dom

6 listopada minęło 25 lat od powstania Salonu Muzyki Kameralnej w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach. O jubileuszu przypomniał koncert, który odbył się w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Wystąpił duet Ludmiła Worobec-Witek na skrzypcach oraz Artur Jaroń na fortepianie.

Twórcą tego cyklu spotkań z muzyką kameralną w roli głównej był właśnie Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Jak wyjaśnia maestro, była to nowość.

- Miała wypełnić lukę w postaci braku muzyki kameralnej, granej czasami z przymrużeniem oka. Mieliśmy bardzo nietypowe składy lub muzykę na pograniczu muzyki rozrywkowej i kameralnej, a czasami mieliśmy coś frapującego, jak muzyka Erika Satie - mówi.

07.12.2019. 25-lecie Salonu Muzyki Kameralnej. 25-lecie Salonu Muzyki Kameralnej. Na zdjęciu (od lewej): Ludmiła Worobec-Witek - skrzypce, Krystyna Nowakowska - była dyrektor Domu Środowisk Twórczych w Kielcach i „Szklanego Domu” w Ciekotach, Artur Jaroń - fortepian, Halina Woźniak - wieloletnia prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, Wojciech Purtak - dyrektor „Szklanego Domu”Fot. Szklany Dom

Salon zadomowił się w Domu Środowisk Twórczych, którego dyrektorem była wówczas Krystyna Nowakowska, późniejsza dyrektor w Centrum Edukacji i Kultury w Ciekotach. Dlatego, jak podkreśla Artur Jaroń, jubileuszowy koncert odbył się właśnie w „Szklanym Domu”.

- Kiedy dowiedziałem się, że Krystyna Nowakowska postanowiła się wybrać na moim zdaniem przedwczesną emeryturę chciałem jakoś zaznaczyć ten fakt, że kiedyś razem zaczynaliśmy imprezę, która cieszyła się dużym powodzeniem - dodaje.

Krystyna Nowakowska wspomina, że początkowo Salon Muzyki Kameralnej odbywał się co miesiąc i nie ograniczał się tylko do muzyki.

- Pierwszy koncert był taki, jak ten dzisiejszy, czyli wystąpili Artur Jaroń i Ludmiła Worobec-Witek, ale potem formuła się rozszerzała. Zapraszaliśmy twórców z różnych dziedzin: pisarzy, filozofów. Były rozmowy, jak również ciekawe wystawy plastyczne. Te salony miały charakter interdyscyplinarny - podkreśla.

07.12.2019. 25-lecie Salonu Muzyki Kameralnej. Na zdjęciu (od lewej): Ludmiła Worobec-Witek - skrzypce, Artur Jaroń - fortepianFot. Szklany Dom

W czasie sobotniego koncertu w Ciekotach Artur Jaroń podziękował Krystynie Nowakowskiej za wieloletnią współpracę przy salonie, wręczając okolicznościowy medal. Taki sam otrzymała również Halina Woźniak, która jako prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód wspierała wydarzenie, między innymi zapraszając do Kielc artystów ze Wschodu.

Były wspomnienia i anegdoty, ale podczas tego wieczoru królowała przede wszystkim muzyka. Można było usłyszeć utwory między innymi Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Astoa Piazzoli, czy Fritza Kreislera.

07.12.2019. 25-lecie Salonu Muzyki KameralnejFot. Szklany Dom

Reklama