Od wieku wydają szereg unikatowych publikacji. Dziś obchodzą jubileusz

Data publikacji: 08.12.2019 12:07
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.12.2019. Sandomierz. 100-lecie Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni

08.12.2019. Sandomierz. 100-lecie Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu obchodzą jubileusz stulecia istnienia. Dyrektor wydawnictwa ksiądz Leszek Pachuta przypomniał, że wydawnictwo ma na swoim koncie unikatowe publikacje.

Należy do nich, m.in., leksykon prawa kanonicznego, jedyna tego rodzaju książka wydana w Polsce. Ciekawostką jest również książka o świętym Janie Pawle II pt. „Jak Karolek został papieżem” wydana kilkanaście lat temu w największym jak dotąd nakładzie 150 tysięcy egzemplarzy. Wydawnictwo z dużym powodzeniem drukowało także pozycje Henryka Sienkiewicza, które po wojnie nie ukazały się w Polsce. To m.in. „Wiry”, „Bez dogmatu” i „Pójdźmy za nim”.

Z okazji stulecia ksiądz Piotr Tylec napisał książkę na temat historii tych placówek i ich dorobku. Podczas pracy nad tą publikacją okazało się, że zachowało się niewiele materiałów archiwalnych. Informacji szukał nie tylko w Sandomierzu, ale również w Warszawie, Krakowie i Lublinie oraz w pomniejszych archiwach kościelnych.

- Brak materiału może świadczyć o tym, że informacje o drukarni i wydawnictwie zostały celowo zniszczone albo ukryte, ponieważ w planach władz komunistycznych była nacjonalizacja drukarni - dodał ksiądz Piotr Tylec.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia wpisują się w misję ewangelizacyjną kościoła. Publikowanie prasy i książek katolickich oraz innych rzeczy potrzebnych do codziennej pracy duszpasterskiej należy do głoszenia dobrej nowiny. Biskup ordynariusz dodał, że obecnie największym wyzwaniem jest to, aby skupić się na ukazywaniu prawd objawionych.

- Dogmaty wiary są jak mapa drogowa, która mówi co jest istotne, a co nie. Publicystyka jest ważna, książki historyczne i o naukach społecznych również, ale wydawnictwo katolickie powinno koncentrować się na prawdach objawionych, aby one się nie rozmyły - dodał.

Drukarnia stosuje najnowsze  technologie, między innymi, druk cyfrowy i offsetowy. Wydawnictwo i drukarnia zatrudnia w sumie 94 osoby.

Z okazji jubileuszu stulecia istnienia w kościele seminaryjnym odbyła się msza pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza a następnie konferencja.

Reklama