Studio Polityczne: sytuacja Polski po szczycie NATO w Londynie

Data publikacji: 08.12.2019 12:57
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.12.2019. Studio Polityczne Radia Kielce

08.12.2019. Studio Polityczne Radia Kielce
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Kraje członkowskie NATO podczas szczytu w Londynie zgodziły się na aktualizację planu obrony Polski i krajów bałtyckich. W kontekście zapowiedzi prezydenta Turcji, który nie był skłonny zgodzić się na taką aktualizację, to sukces prezydenta Polski. Czy można mówić w dalszym ciągu o izolacji Polski na arenie międzynarodowej i kompromitowaniu naszego kraju przez dyplomację? Na ten temat dyskutowali goście Studia Politycznego Radia Kielce.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że to najważniejszy szczyt jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo.

- Jeżeli prezydent naszego kraju doprowadza do kompromisu nie możemy mówić o pogorszeniu naszej pozycji, czy izolacji. Gdyby nie zdolności negocjacyjne prezydenta RP Andrzeja Dudy, to sukcesu by nie było. Zatem trudno mówić o jakiejś izolacji. Tym bardziej w naszym interesie były te decyzje i udało się ten cel osiągnąć - podkreślił.

Michał Braun z Koalicji Obywatelskiej powiedział, że nie możemy mówić o sukcesie, ponieważ minister spraw zagranicznych Turcji poinformował o wycofaniu się jego kraju z porozumienia.

- Dopóki ich żądania nie zostaną spełnione, to plan obrony tzw. wschodniej flanki nie zostanie opublikowany. Jeśli Turcja nie wycofa się z tych zapowiedzi to o żadnym sukcesie nie może być mowy - stwierdził.

W odpowiedzi Piotr Wawrzyk stwierdził, że rozmowy prowadzili prezydenci obydwu kraju, a nie minister spraw zagranicznych, bo on nie jest głową kraju.

Poseł Czesław Siekierski z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że w polityce zagranicznej każdy ugrywa swoje interesy.

- Czy to Turcja w sprawie Syrii i Kurdów, czy UE w sprawie uchodźców. Nasza polityka jest bardzo różnorodna. Jest środowisko prezydenckie, ośrodek skupiony wokół Jarosława Kaczyńskiego oraz przy premierze. Stąd trudno się MSZ poruszać we wszystkich sprawach, choć i tak robi to dość sprawnie - zakończył parlamentarzysta.

Jacek Cieślak z Konfederacji zaznaczył, że nasz rząd prowadzi poddańczą politykę w stosunku do Stanów Zjednoczonych. Tymczasem Francji i Niemcom nie zależy wzmocnieniu sił amerykańskich. Chcą utworzyć armię europejską osłabiając jednocześnie pozycję NATO.

Jacek Skórski z SLD stwierdził, że ze szczytu w Londynie sukcesem jest zabezpieczenie flanki wschodniej. Z przekazu wiemy, że po rozmowach z Andrzejem Dudą prezydent Turcji się na to zgodził.

- Pozytywnie odebrałem słowa prezydenta Dudy, że Rosja nie jest naszym wrogiem i należy z nią współpracować - dodał polityk.

POSŁUCHAJ STUDIA POLITYCZNEGO RADIA KIELCE:

adv adv
Wiadomości
Reklama