Radni nie odpuszczają. Żądają dokumentów w sprawie Danuty Papaj

Data publikacji: 08.12.2019 19:15
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu Danuta Papaj

Na zdjęciu Danuta Papaj
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Kieleccy radni są zdeterminowani, żeby wyjaśnić sprawę Danuty Papaj - zażądali wydania przez ratusz dokumentów, związanych z jej wejściem w skład Rady Nadzorczej Wodociągów Kieleckich.

Jak informowaliśmy, w lutym ówczesna pełnomocnik prezydenta miasta, mimo braku wyższego wykształcenia została rekomendowana do rady przez Bogdana Wentę, a następnie wybrana na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej spółki Wodociągi Kieleckie. Ukończenie studiów jest podstawowym warunkiem zasiadania w radach nadzorczych komunalnych spółek.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, urzędnicy ratusza przyznali, że Danuta Papaj nie spełniała wymagań, ale obarczyli winą za dopuszczenie do jej powołania komisję Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji, która przyjęła jej kandydaturę.

Szef związku wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym pisze, że Danuta Papaj, zgodnie z otrzymanymi dokumentami, spełniała niezbędne kryterium zasiadania w radzie nadzorczej. Nie wyjaśnia jednak wprost, czy przedstawiła potwierdzenie uzyskania wyższego wykształcenia.

Sprawę postanowiła wyjaśnić radna Katarzyna Suchańska z klubu Bezpartyjni i Niezależni. Zażądała wglądu do wszystkich dokumentów, które wiążą się ze sprawą. Jak tłumaczy, jest stanowczo zbyt wiele niejasności, aby można było pozostawić tę kwestię bez sprawdzenia, a jej zdaniem decyzja komisji jest niezgodna z prawem.

Wniosek poparli także radni Prawa i Sprawiedliwości: Wiesław Koza i Marcin Stępniewski. Radny Stępniewski podkreśla, że obowiązkiem radnych jest kontrola miejskich urzędników, szczególnie jeśli w grę wchodzą tak ogromne nieścisłości i możliwość złamania prawa przez ludzi z otoczenia prezydenta lub osoby, których obowiązkiem jest kontrolowanie m.in. dokumentów przez nich dostarczanych.

Radny dodaje, że sam miał problemy z uzyskaniem niektórych dokumentów z urzędu miasta. Częściowo udało mu się je otrzymać dopiero po nagłośnieniu sprawy na sesji rady miasta.

Kieleccy urzędnicy mają dwa tygodnie na wydanie do wglądu żądanych dokumentów.

 

Oświadczenie MZWiK:

W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej z dnia 6 grudnia 2019 r.  informujemy:

otrzymaliśmy pismo od Prezydenta Miasta Kielce wskazujące kandydata do Rady Nadzorczej Spółki „Wodociągi Kieleckie”, Panią Danutę Papaj. Według dokumentów, które otrzymaliśmy, według nas na dzień wskazania kandydatka spełniała niezbędne kryterium zasiadania w Radzie Nadzorczej ww. Spółki.

Robert Kaszuba

Przewodniczący Zarządu Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach

Reklama