Mali pacjenci oddziału onkologii i hematologii dziecięcej szpitala zespolonego

Data publikacji: 09.12.2019 07:18
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Polskie Radio Kielce po raz 17. organizuje przedświąteczną akcję charytatywną „Choinka pod choinkę”, której ideą jest wsparcie potrzebujących. Tym razem chcemy pomóc małym pacjentom przebywającym na jedynym w województwie świętokrzyskim Oddziale Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Klinice Pediatrii w Kielcach. Ciężko chore dzieci i młodzież przebywają tam zwykle ponad miesiąc. Dlatego chcielibyśmy choć trochę umilić im ten czas i przekazać czytniki e-booków z bajkami i dobrą młodzieżową literaturą.

Na oddział onkologii i hematologii dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach trafiają dzieci od wieku niemowlęcego do osiemnastolatków. Do najczęstszych nowotworów u dzieci należy białaczka limfoblastyczna.

- W przypadku tej choroby leczenie trwa około dwóch lat i jest związane z częstymi pobytami w szpitalu - mówi Grażyna Karolczyk, kierownik oddziału.

Podkreśla, że dla wielu dzieci lekarze i pielęgniarki stają się w tym czasie „ciociami”, a oddział „nowym domkiem”.

- Cały personel dba o to, by wspierać dzieci i ich rodziców w trudnym czasie choroby i leczenia oraz tworzyć ciepłą, rodzinną atmosferę - podkreśla Grażyna Karolczyk.

Dwuletnia Ala leczy się na oddziale onkologii i hematologii dziecięcej w sumie od siedmiu miesięcy. Jej mama podkreśla, że dziewczynka jest bardzo dzielna.

- Najgorsze były początki, bo byłyśmy w szpitalu trzy miesiące bez przerwy. Potem już wychodziłyśmy do domu na dwa tygodnie. Można się do tego przyzwyczaić, żyć i walczyć o dziecko - dodaje.

- Ala jest bardzo energicznym i towarzyskim dzieckiem -  dodaje jej mama.

- Trzeba trochę pomyśleć, jak zagospodarować jej cały dzień. Ona uwielbia inne dzieci, więc chętnie bawi się na świetlicy. Jednak są dni, kiedy musimy być zamknięte w pokoju i wtedy bawimy się same. Dużą pomocą są bajki i książeczki - przyznaje mama Ali.

 

WŁĄCZ SIĘ DO AKCJI „CHOINKA POD CHOINKĘ” - DOKONAJ WPŁATY:

Caritas Diecezji Kieleckiej, ul. Jana Pawła II 3, 25-013 Kielce

ING Bank Śląski Oddział Kielce, 43 1050 1416 1000 0090 8076 2769

Tytuł wpłaty: Darowizna na rzecz akcji „Choinka pod choinkę”

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama