Nowe zdjęcia na Murze Pamięci

Data publikacji: 09.12.2019 14:38
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Kielce. 02.12.2019. Nowe zdjęcia na Murze Pamięci OMPIO

Kielce. 02.12.2019. Nowe zdjęcia na Murze Pamięci OMPIO
Fot. Wiktor Taszłow /

Na Murze Pamięci na Wzgórzu Zamkowym pojawiło się kolejnych osiem zdjęć z wizerunkami ofiar więzienia na Zamkowej. W ten sposób upamiętniono już łącznie 171 bohaterów, ofiar terroru hitlerowskiego i komunistycznego. Trwają prace nad opracowaniem kolejnych sylwetek.

Nowe fotografie przedstawiają: Antoniego Burzyńskiego (AK), Zygmunta Gajdę, Jana Kunderę, Wacława Łukomskiego (ZWZ-AK), Tadeusza Pietrzyka (ZWZ-AK) i Stanisława Staronia (Organizacja „Błyskawica”) oraz duchownych ojca Pawła Kulawego i ojca Jana Pawołka.

Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej podkreśla, że kolejne sylwetki pojawiają się często dzięki rodzinom osób, które zginęły w kieleckim więzieniu lub poszły stąd na śmierć. Tak też było i tym razem.

Kielce. 02.12.2019. Nowe zdjęcia na Murze Pamięci OMPIOFot. Wiktor Taszłow /

- Zdjęcia dwóch osób pochodzą bezpośrednio od rodzin. Córka pana Tomasza Dyka - kierownika szkoły w Skrzelczycach dostarczyła nam zdjęcie ojca, który został aresztowany za działalność konspiracyjną i stracony na kieleckim Stadionie, natomiast pan Łukomski z Radomia nadesłał nam bardzo ciekawą biograficzną notę o swoim ojcu, Wacławie Łukowskim, który został aresztowany i stracony w obozie, także za działalność konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej. W czasie wojny był wójtem w Bliżynie - zaznacza.

Wśród osób, których zdjęcie pojawiło się na Murze Pamięci, pojawiła się też fotografia ojca Pawła Kulawego z klasztoru na Świętym Krzyżu. Jak podkreśla doktor Marek Maciągowski to kolejny duchowny.

- Jest też tabliczka ojca Jana Pawołka, ale oprócz zakonników mamy księży, którzy pochodzą z parafii z Kielc, czy z okolic - dodaje.

Kielce. 02.12.2019. Nowe zdjęcia na Murze Pamięci OMPIOFot. Wiktor Taszłow /

Historycy z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej opracowują kolejne sylwetki. Być może w połowie przyszłego roku na Murze Pamięci pojawi się już 200 tabliczka.

Osoby, które chcą udostępnić zdjęcia więźniów ulicy Zamkowej, mogą się kontaktować z doktorem Markiem Maciągowskim pod numerem telefonu: 41-367-68-01.

Podobne wiadomości
Reklama