Kielczanie wrażliwi na potrzeby innych

Data publikacji: 10.12.2019 12:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 07.12.2019. Zbiórka żywności

Kielce. 07.12.2019. Zbiórka żywności
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

19 ton produktów spożywczych zebrali wolontariusze Caritas Diecezji Kieleckiej podczas zbiórki żywności, która odbyła się w miniony piątek i sobotę. To wynik porównywalny do akcji z 2018 roku. Do koszy najczęściej trafiały produkty o dłuższym terminie do spożycia, a więc makaron, ryż, konserwy, kaszę, czy słodycze, a kielecka Caritas ze swoich pieniędzy zakupi jeszcze wędlinę.

Jak podkreśla ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora organizacji, zbiórka żywności już na dobre wpisała się w przedświąteczny klimat, dlatego mieszkańcy naszego regionu z ochotą włączają się w tę inicjatywę.

- Każdy, kto chciał wesprzeć potrzebujących musiał podczas zakupów nabyć dodatkowy produkt i włożyć go do specjalnie oznakowanego kosza. Tym osobom bardzo dziękujemy. Te zbiórki już na dobre wpisały się w przedświąteczny klimat. W tym czasie ludzie są bardziej wrażliwi na potrzeby innych, na osoby ubogie, na tych którzy wymagają wsparcia i chętnie się z nimi dzielę – powiedział ksiądz Krzysztof Banasik.

Jak podkreśla duchowny, akcja nie byłaby możliwa do przeprowadzenia gdyby nie cały sztab wolontariuszy. - Cieszy to, że z roku na rok wzrasta liczba wolontariuszy. W tym roku wsparło nas około 1400 osób, zarówno uczniów szkół średnich, jak i osób starszych. To ludzie, którzy bezinteresownie  poświęcają swój czas, by na 1,5, czy 3 godziny stanąć w sklepie i zachęcać kupujących do włączenia się w zbiórkę – dodał ksiądz Banasik.

Zebrane produkty zostaną posegregowane i spakowane w paczki, które przekazane zostaną osobom potrzebującym. Część z tych paczek otrzymają również osoby bezdomne i samotne, które przyjdą na spotkanie wigilijne do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, a które tradycyjnie odbędzie się 24 grudnia.

Reklama