38 lat temu wprowadzono stan wojenny [UROCZYSTOŚCI W ŚWIĘTOKRZYSKIEM]

Data publikacji: 13.12.2019 06:00
Autor: Robert Szumielewicz , Ewa Pociejowska-Gawęda , Emilia Sitarska , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Złożenie kwiatów przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Kwiaty składa: Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

Obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Złożenie kwiatów przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Kwiaty składa: Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Kielce. 13.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Kielcach i wielu innych miastach województwa świętokrzyskiego w piątek, 13 grudnia, odbędą się obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

KIELCE

13 grudnia 2019 roku, w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego „Solidarność” zaprasza do wzięcia udziału w rocznicowych wydarzeniach:

godz. 10.00 - złożenie kwiatów pod tablicą okolicznościową na Areszcie Śledczym (Kielce Piaski)

godz. 18.00 - uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, (Kielce, Bazylika Katedralna)

godz. 19.00  - złożenie kwiatów przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Kielce, Plac NMP)

 

JĘDRZEJÓW

Niedziela, 15 grudnia, msza święta za Ojczyznę o godz. 11.00 w kościele MBŁ w Jędrzejowie.

 

KOŃSKIE

Piątek, 13 grudnia, msza święta za Ojczyznę o godz. 18.00 w Kolegiacie Świętego Mikołaja w Końskich.

 

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Obchody związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego rozpoczną się mszą świętą o godzinie 18.00 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Sandomierskiej. Po mszy odbędzie się marsz pamięci ulicami Kościuszki i Staszica przed pomnik pamięci ofiar stanu wojennego, który umiejscowiony jest obok ronda 25-lecia Solidarności. Tam odbędą się dalsze uroczystości, złożone zostaną kwiaty i znicze. Swoją obecność zapowiedzieli ostrowieccy parlamentarzyści. W Ostrowcu Świętokrzyskim największym pracodawcą, a jednocześnie najpotężniejszym ogniwem w strukturze NSZZ „Solidarność”, była Huta im. Marcelego Nowotki. W obu leżących na przeciwległych krańcach miasta zakładach huty związek skupiał około 16 tysięcy członków, co sprawiało, że Ostrowiec był obok Kielc najprężniejszym ośrodkiem funkcjonowania „Solidarności” w regionie. Strajk w Hucie im. Nowotki był jedynym większym aktem oporu przeciw wprowadzeniu stanu wojennego w regionie. Ostrowiecka huta była jedynym zakładem w ówczesnym województwie kieleckim, który podjął strajk generalny w obronie Solidarności i internowanych działaczy.

 

WŁOSZCZOWA

Piątek, 13 grudnia włoszczowski strajk o krzyże uczci Zespół Szkół nr 3 im. S. Staszica. Apel rozpocznie się o godz. 11.45 w sali gimnastycznej.

Piątek, 13 grudnia, msza święta za Ojczyznę o godz. w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin.

Niedziela, 15 grudnia - o godz. 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin odbędą się obchody 35. rocznicy zakończenia strajku o krzyże.

 

13 GRUDNIA 1981 ROKU

O godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. W dniu wprowadzenia stanu wojennego na ulicach polskich miejscowości pojawiło się ok. 70 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tysięcy funkcjonariuszy MSW wyposażonych w 1750 czołgów, 1400 pojazdów opancerzonych, 500 bojowych wozów piechoty, 9 tysięcy samochodów, a także kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. 10 tysięcy uzbrojonych funkcjonariuszy skierowano do zatrzymania wytypowanych wcześniej osób. Do więzień i ośrodków internowania skierowano w pierwszym tygodniu ok. 5 tysięcy osób, w całym stanie wojennym 10 tysięcy. W czasie stanu wojennego internowanych lub aresztowanych zostało blisko 500 osób z regionu świętokrzyskiego. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 tysięcy działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.

HISTORIA W POLSKIM RADIU KIELCE - STAN WOJENNY

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „STAN WOJENNY 1981 – PAMIĘTAMY”, który został zrealizowany przez IPN oraz NSZZ „Solidarność”

Zapraszamy do obejrzenia spotów przypominających o kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Materiały zostały przygotowane przez Oddział Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie

 

ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI

W grudniu 1981 roku papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan symbolicznie przypominali światu o Polsce i Polakach poprzez wystawienie w oknach zapalonej świeczki. Instytut Pamięci Narodowej zachęca Polaków do powtórzenia tego gestu. IPN apeluje do wszystkich o udział w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL, poprzez  zapalenie świec w oknach polskich domów 13 grudnia o godz. 19:30. Światło wolności można także zapalić wirtualnie na swiatlowolnosci.ipn.gov.pl

Reklama