Wicepremier Gliński: trzeba kontynuować prace w katedrze

Data publikacji: 12.12.2019 13:33
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.12.2019. Sandomierz. Odnowione wnętrza katedry w ramach kończących się prac konserwatorskich

12.12.2019. Sandomierz. Odnowione wnętrza katedry w ramach kończących się prac konserwatorskich
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego zadeklarował dalszą pomoc resortu w pracach konserwatorskich, wykonywanych w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Wczoraj odwiedził katedrę, w której dobiega końca drugi etap prac renowacyjnych, dofinansowanych przez ministerstwo kultury.

Wicepremier był pod wrażeniem tego, co już udało się zrobić. Odnowiona została m.in. polichromia Jana Bukowskiego na sklepieniach i ścianach bocznych, pochodząca z lat  30. XX wieku.

- Bazylia katedralna w Sandomierzu to perła architektury. Tam jest genialne połączenie elementów gotyckich i znacznie starszych malowideł, z tym co zrobiono w XX wieku. W katedrze jest wiele stylów, nawarstwianych przez wieki: architektonicznych, zdobniczych i elementów malarskich. Wygląda naprawdę wspaniale - podkreślał minister kultury.

Piotr Gliński zapewnił, że zna kolejne potrzeby, związane z renowacją tego miejsca. - Malowidła, które znajdują się na ścianach i są integralną częścią założenia architektonicznego też wymagają konserwacji i to będzie następny etap prac. Już rozmawialiśmy o tym w jakim zakresie i z jakich funduszy, które są dostępne w  moim resorcie można to zrobić. Będziemy kontynuować te prace. To jest oczywiste - powiedział wicepremier.

Ks. Zygmunt Gil, proboszcz parafii katedralnej w Sandomierzu informuje, że w ministerstwie kultury zostały złożone wnioski na renowację dwóch najbardziej zniszczonych obrazów Karola de Prevot z XVIII wieku. Są one pokaźnych rozmiarów, a wymagają pilnej interwencji specjalistów, ponieważ popękały, pod wpływem czynników atmosferycznych.

Do renowacji zostaną jeszcze cztery ołtarze boczne, które wymagają konserwacji estetycznej i technicznej, zabezpieczającej przed dalszą degradacją. Remontu wymaga także chór kościoła.

Reklama