Nowoczesny wóz dla skarżyskich strażaków

Data publikacji: 12.12.2019 15:12
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.12.2019. Skarżysko-Kamienna. Przekazanie nowoczesnego wozu ratowniczo-gaśniczego

12.12.2019. Skarżysko-Kamienna. Przekazanie nowoczesnego wozu ratowniczo-gaśniczego
Fot. Anna Głąb /

Nowoczesny wóz ratowniczo-gaśniczy trafił do strażaków ze Skarżyska-Kamiennej. Podczas uroczystej zbiórki odsłonięto także tablicę upamiętniającą Jana Witwickiego, założyciela pierwszej jednostki straży w tym mieście.

Ciężki samochód, przekazany ratownikom, to Scania – informuje komendant powiatowy, starszy brygadier Marcin Machowski. Jest przystosowany do udziału w dużych akcjach ratowniczych. W kabinie zmieści się sześć osób, czyli cała załoga, która może samodzielnie prowadzić akcję gaśniczą.

To wóz dostosowany do pracy w szczególnie trudnych warunkach, a takie potencjalnie mogą się zdarzyć w Skarżysku. Zlokalizowane są tam duże zakłady, np. zbrojeniowe Mesko czy Zakłady Operatora Logistycznego Paliw Płynnych. W przypadku takiej działalności jest ryzyko wystąpienia dużych pożarów, przy których konieczny jest ciężki sprzęt. W nowym pojeździe jest także duży zbiornik na substancje gaśnicze, dlatego został wprowadzony do odwodu komendanta wojewódzkiego i może być wykorzystywany w całym regionie.

Nowe auto zastąpi ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z 2004 roku, który z kolei zostanie przekazany do jednej z jednostek OSP. Skarżyska komenda rekomendowała ochotników z Suchedniowa.

Przewodniczący sejmiku województwa Andrzej Pruś podkreśla, że wyposażenie w sprzęt pomoże w pracy strażakom, to wyraz troski o bezpieczeństwo mieszkańców. Maria Zuba, poseł minionej kadencji, która zabiegała o pozyskanie pieniędzy przypomniała, że w ostatnim czasie wyremontowana została jednostka PSP, znacząco poprawiło się także jej wyposażenie. Jak dodała Maria Zuba, skarżyskim strażakom potrzebne są rządy Prawa i Sprawiedliwości, bo w tym czasie zachodzą u nich dobre zmiany.

Podczas uroczystości odsłonięto także tablicę poświęconą założycielowi pierwszej jednostki straży pożarnej w mieście Janowi Witwickiemu. Podobna tablica mieściła się wcześniej przed budynkiem jednostki, ale z inicjatywy marszałka Andrzeja Bętkowskiego wykonano nowy odlew, który znajduje się wewnątrz jednostki.

Reklama