Plastyczne inspiracje Hiszpanią

Data publikacji: 12.12.2019 15:36
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 12.12.2019. Wernisaż prac powstałych we współpracy z hiszpańskimi artystami w kieleckim Plastyku

Kielce. 12.12.2019. Wernisaż prac powstałych we współpracy z hiszpańskimi artystami w kieleckim Plastyku
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ceramika, płaskorzeźby oraz biżuteria znalazły się na wystawie prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach. Maria Kowalczyk, dyrektor „Plastyka” podczas dzisiejszego wernisażu mówiła, że dzieła powstały podczas wyjazdów młodzieży do szkoły artystycznej w Sewilli.

Młodzież przy ich wykonaniu stosowała techniki podpatrzone w Andaluzji.

Konrad Sumera przygotował przedmiot, który mógłby być ozdobą każdego salonu.

- Szkatułka zdobiona przy pomocy intarsji, czyli kawałków drewna. Stworzyliśmy dość ciekawy motyw gwiazdy, ale nie było to łatwe, mieliśmy sporo problemów, by ta gwiazda się nie rozleciała - opowiadał Konrad.

Intarsję do zdobienia wykorzystał też Tadeusz Wdowiak. Z kolei Maja Puchała na wystawę dostarczyła ceramiczne naczynia i zdobione płytki, a Wiktoria Widulińska płaskorzeźbę z motywem orła. Jak mówi, powstał w drewnie cedrowym, wykorzystywanym w Hiszpanii. Wiktoria bardzo pozytywnie oceniła wyjazdy do Hiszpanii. Dużo się tam nauczyła, ale podobało jej się też podejście artystów z Andaluzji do sztuki.

- Oni traktują rzeźbę jak zabawę. Wchodząc do pracowni widać w nich radość. Nieważne ile mają pracy danego dnia, oni się cieszą, że tam są i mogą to robić - opowiada uczennica kieleckiego „Plastyka”.

Maria Kowalczyk, dyrektor szkoły poinformowała, że część technik podpatrzonych w Hiszpanii jest już wprowadzana do programu nauczania kieleckiego Plastyka, a placówka planuje dalszą współpracę ze szkołami artystycznymi z Hiszpanii.

Tagi do tego wpisu
Reklama