Strażackie kolędowanie w gminie Końskie

Data publikacji: 28.12.2019 16:50
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
28.12.2019 Proćwin. Kolędnicystrażacy

28.12.2019 Proćwin. Kolędnicy-strażacy
Fot. Dominika Stefańczyk /

Diabeł, Anioł, Śmierć i strażacy odwiedzają domy w gminie Końskie. Kolędnicy-strażacy z Proćwina śpiewają kolędy i przynoszą mieszkańcom życzenia, a przy okazji zbierają na doposażenie lokalnej jednostki.

Jak informuje Dominika Stefańczyk, odgrywająca rolę Diabła, młodzi strażacy przebierają się za postaci związane z tradycyjnymi przedstawieniami jasełkowymi, część osób kolęduje w mundurach strażackich. Mieszkańcy okolicznych wiosek zawsze ciepło przyjmują kolędników, choć niektóre postaci wywołują kontrowersje.

- Diabeł czy Śmierć nie są popularnymi postaciami, chociaż niemałe zdziwienie wywołują z ich ust życzenia błogosławieństwa Bożego dla domowników. Ulubioną postacią jest Anioł. Zwłaszcza tam, gdzie są dzieci - mówi Dominika.

Jak dodaje Dominika Stefańczyk, w tym roku przy okazji kolędowania zbierane są datki na doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Proćwinie.

- Zbieramy na mundury, hełmy, obuwie strażackie. Wszystko to, w czym wyjeżdżamy do pożarów. Dodatkowo chcemy kupić drobny sprzęt pożarniczy pomocny w akcjach ratowniczych i pożarach - dodaje.

Grupa kolędników-strażaków po raz pierwszy kolędowała 2 lata temu, kiedy ich celem było wsparcie rodziny, która ucierpiała wskutek pożaru domu w Modliszewicach.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama