Lipiec: to był dobry rok dla Polski i województwa świętokrzyskiego

Data publikacji: 31.12.2019 15:10
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
31.12.2019. Starachowice. Podsumowanie roku 2019 w działalności Prawa i Sprawiedliwości. Na zdjęciu od lewej radny Krzysztof Serwicki radna Joanna Główka marszałek Andrzej Bętkowski poseł Krzysztof Lipiec wojewoda Zbigniew Koniusz radna Danuta Krępa

31.12.2019. Starachowice. Podsumowanie roku 2019 w działalności Prawa i Sprawiedliwości. Na zdjęciu (od lewej): radny Krzysztof Serwicki, radna Joanna Główka, marszałek Andrzej Bętkowski, poseł Krzysztof Lipiec, wojewoda Zbigniew Koniusz, radna Danuta Krępa
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Jako dobry dla Polski i województwa świętokrzyskiego określił mijający rok poseł Krzysztof Lipiec, lider Prawa i Sprawiedliwości w regionie. Parlamentarzysta tradycyjnie w Sylwestra podsumowuje ostatnie 12 miesięcy.

Poseł zwraca uwagę, że udało się uchwalić wiele ustaw, które będą wchodziły w życie od przyszłego roku. Dodaje, że Polacy mogą wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych bez wiz, ustabilizowała się liczba żołnierzy amerykańskich w naszym kraju. Wiele zmian w życie rodzin wniosły programy społeczne, takie jak 500 plus na pierwsze dziecko, 500 złotych dla niepełnosprawnych, trzynasta emerytura i podniesienie do 1,2 tys. zł najniższych uposażeń dla seniorów. Zmiany dotknęły także życie gospodarcze, to przez obniżenie podatku i mały ZUS dla przedsiębiorców.

W województwie świętokrzyskim, za czasów rządów PiS na drogi zostało przeznaczone 3 mld zł. Między innymi, dzięki temu wzrosło poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, partię poparło w wyborach 2 mln więcej osób, niż w 2014 roku. Parlamentarzysta życzył wszystkim mieszkańcom, aby przyglądali się politykom. Zapewnił, że ludzie Prawa i Sprawiedliwości słuchają wyborców i tak zbudowali potencjał polityczny.

Wojewoda Zbigniew Koniusz podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość przywróciło normalność w kraju. Przykładem jest powrót do niższego wieku emerytalnego. Przypomniał, że udało się ukończyć trasę S7 w regionie. Podkreślił, że swoją misję rozumie jako wprowadzenie zmian z Sejmu do 102 gmin w województwie. Po rozmowach z ich włodarzami widać, że w ciągu ostatnich lat sytuacja zmienia się na lepsze. Problemy, takie jak na przykład zbyt mała subwencja oświatowa, będzie przekazywał do parlamentarzystów.

- Chcę, aby województwo zmniejszało dystans do zachodniej części kraju. Zadaniem na przyszły rok jest wygrana Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich – zakończył Zbigniew Koniusz.

Z kolei marszałek Andrzej Bętkowski mówił, że województwo świętokrzyskie jest bardzo cenne na mapie Polski, teraz wiele zabytków ponownie odzyskuje blask. Kończąca się perspektywa finansowania unijnego wymagała dużej pracy, bo świętokrzyskie odstawało od innych województw. Teraz 89 mln zł dodatkowo trafi do regionu, dzięki nadwykonaniom w projektach unijnych. Zmieniła się głównie infrastruktura drogowa i kolejowa. Staliśmy się jednym z województw, które dokonały największego skoku w budowie dróg. Wzrosła liczba umów z RPO, z EFS wyprzedziliśmy inne województwa.

Przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś podkreślił, że w 2019 roku, PiS przejął odpowiedzialność za samorząd. Pieniądze są przekazywane gminom bez względu na barwy polityczne, przykładem są drogi, które budowane są we wszystkich gminach i powiatach. Najświeższe to dofinansowanie do dróg w powiecie starachowickim, gminie Brody i Mirzec. W przyszłorocznym budżecie województwa jest zapis o środkach na północno zachodnią obwodnicę Starachowic.

Radna powiatu starachowickiego Danuta Krępa zaznaczyła, że rząd pokazuje, iż dba o ludzi i ich bezpieczeństwo. Głos Polski liczy się na arenie międzynarodowej, ale jakość życia zależy od pracy samorządu. Mieszkańcy Starachowic i powiatu starachowickiego czekają na wiadukt w zachodniej części miasta, a w budżecie powiatu starachowickiego na przyszły rok nie ma zapisanych pieniędzy na ten cel.

Wszyscy zebrani podkreślali także wagę przyszłorocznych wyborów prezydenckich i walkę o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama