Mniej pieniędzy dla obywateli Starachowic

Data publikacji: 02.01.2020 12:21
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Radio Kielce

Nowy rok przyniesie poważne zmiany w starachowickim budżecie obywatelskim. Do wydania będzie o połowę mniej pieniędzy niż ostatnio, inne będą też zasady głosowania.

Jeszcze przed rokiem, Starachowice były podzielone na 23 okręgi, z których każdy mógł wydać na jeden projekt około 50 tys. zł. W ubiegłym roku, "obywatelski" 1,2 mln zł rozdzielono między cztery okręgi, uzasadniając taki krok możliwością zainwestowania większych kwot. Dzięki temu powstanie między innymi tężnia solankowa przy ulicy Zakładowej i skatepark pod Skałkami. W tym roku, kwota na zadania z budżetu obywatelskiego zostanie zmniejszona o połowę.

Prezydent Marek Materek tłumaczy, że decyzja jest podyktowana koniecznością oszczędzania, bo pieniądze są potrzebne na wkłady własne do unijnych inwestycji. Miasto zamierza też ciąć wydatki na program inicjatyw lokalnych. Dotychczas z budżetu dokładano 75 procent wartości inwestycji lub zakupów, na które mieszkańcy przeznaczali własne pieniądze. Teraz, również te wydatki są ograniczane.

W tym roku zmienią się również zasady głosowania na budżet obywatelski. Na wszystkie projekty będą mogli głosować wszyscy mieszkańcy miasta. Jeżeli najwięcej głosów otrzyma projekt wykorzystujący całą kwotę 600 tys. zł, to w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowane zostanie jedno zadanie, ale za to droższe.

Podobne wiadomości
Reklama