Nowe oblicze starej wieży

Data publikacji: 03.01.2020 11:33
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.01.2020. Busko-Zdrój. Wybudowana pod koniec XIX wieku wieża ciśnień w Busku-Zdroju

03.01.2020. Busko-Zdrój. Wybudowana pod koniec XIX wieku wieża ciśnień w Busku-Zdroju
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Restauracja, minibrowar i taras widokowy - tak miała wyglądać XIX-wieczna wieża ciśnień w Busku-Zdroju. Władze uzdrowiska zrezygnowały jednak z tych planów i mają nową koncepcją.

W listopadzie 2018 roku ówczesny szef spółki Uzdrowisko Busko-Zdrój podpisał umowę na realizację rozbudowy istniejącego obiektu. Produkowane w trzypiętrowym obiekcie piwo miało być wykorzystywane do kuracji kąpielowych, ale również konsumpcji i sprzedaży. Wojciech Lubawski - prezes uzdrowiska zmienił jednak ten plan i zdecydował, że obiekt będzie przystosowany do zabiegów fizjoterapeutycznych.

- Gabinety fizjoterapii są bardzo potrzebne. Mamy wielu nowych pacjentów, którzy chcą korzystać właśnie z naszej oferty. Jesteśmy uzdrowiskiem. Powinniśmy przede wszystkim leczyć - zaznacza prezes.

Nie zmienia się jedynie koncepcja wybudowania tarasu widokowego oraz łącznika pomiędzy wieżą, a sanatorium Marconi.

- Stworzymy w ten sposób miejsce odpoczynku, spotkań i spędzania czasu wolnego. Obecnie musimy przygotować nową dokumentację, uzyskać pozwolenie na budowę. W ciągu najbliższych miesięcy powinniśmy wrócić do realizacji inwestycji - mówi.

Obiekt ma być gotowy w 2021 roku.

W wieży ciśnień znajdowało się pierwsze ujęcie wody siarczkowej w Busku-Zdroju. Zainstalowano tam wówczas zbiorniki o pojemności około 250 metrów sześciennych oraz trzy dodatkowe, wykonane z drewna o pojemności 17 metrów sześciennych. Wodę, systemem grawitacyjnym doprowadzano do węzłów kąpielowych w obiektach sanatoryjnych.

adv adv
Wiadomości
Reklama