Ośrodek transplantacji może działać

Data publikacji: 03.01.2020 14:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzki Szpital Zespolony

Wojewódzki Szpital Zespolony
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Są pieniądze na sfinansowanie działania pierwszego w regionie ośrodka przeszczepiania nerek. Będzie on funkcjonował w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. - Narodowy Fundusz Zdrowia, na razie przeznaczył na przeszczepy 1,2 mln zł - informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału funduszu.

- W pierwszej transzy planujemy przekazać około 600 tys. złotych. Zobaczymy, ile tych operacji zostanie przeprowadzonych i jeżeli okaże się, że pieniędzy potrzeba więcej, niż te zaplanowane, wówczas zwiększymy kontrakt. Uważamy, że wszystkie świadczenia, które są tak ważne jak przeszczepianie nerek muszą być sfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w stu procentach – dodała Małgorzata Kiebzak.

Jak informuje profesor Stanisław Głuszek, inicjator przedsięwzięcia i kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w szpitalu na Czarnowie, ośrodków przeszczepiania nerek poza naszym województwem jest kilka, ale ten w Kielcach ułatwi dostęp świętokrzyskich pacjentów do tego typu świadczeń.

- Intensywność wykonywania przeszczepów w polskich ośrodkach jest bardzo różna. Natomiast biorąc pod uwagę liczbę pacjentów, którzy oczekują na przeszczep nerki, nasz ośrodek daje większą szansę na taką operację. Według danych Poltransplantu, rocznie na przeszczep nerki oczekuje około tysiąca osób – dodał profesor Głuszek.

W tym roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach możliwe będzie wykonanie około 20 przeszczepów nerek, pod warunkiem, że znajdą się dawcy tych organów. Od ponad roku, w lecznicy na Czarnowie działa już poradnia transplantacyjna, w której opieką objętych jest 35 pacjentów. Są to osoby po przeszczepach nerek, w różnych okresach po zabiegu.

Reklama