Zakończono remont i konserwację obiektów w Pustelni Złotego Lasu

Data publikacji: 06.01.2020 11:38
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.01.2020. Rytwiany. Zakończenie prac remontowych w Pustelni Złotego Lasu

06.01.2020. Rytwiany. Zakończenie prac remontowych w Pustelni Złotego Lasu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dwa duże zadania inwestycyjne zakończono w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Ten pokamedulski kompleks zabytków systematycznie odzyskuje dawną świetność.

Ponad rok temu został wpisany na listę pomników historii. Ten status ułatwił pozyskiwanie pieniędzy z Ministerstwa Kultury na remonty i konserwację. W minionym roku kwota dotacji z tego resortu wyniosła ponad milion zł. Dzięki temu zakończona została konserwacja sklepienia kościoła. Jak poinformował ks. Wiesław Kowalewski, dyrektor pustelni, w trakcie prac odkryte zostały piękne malowidła. Wiedziano o ich istnieniu, jednak były bardzo nieczytelne. Oprócz tego  odnowiona została krypta Opalińskich, która była bardzo zaniedbana i prawie niedostępna dla  turystów.

W krypcie wymieniono posadzkę oraz schody. Oprócz tego realizowane były prace przy eremie Tarczyńskiego. Jest to jeden z trzech domków pustelniczych, które znajdują się w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Ksiądz Wiesław Kowalewski planuje odbudować kilka kolejnych.

- Ludzie, którzy do nas przyjeżdżają wykazują największe zainteresowanie właśnie eremami. W takim domku z ogródkiem, w samotności, przy ciszy, która tu panuje naprawdę można pobyć ze sobą i z Bogiem - dodał ksiądz Kowalewski.

W planach jest także dalsza konserwacja wnętrza kościoła, posadzki i chóru. Gdy te inwestycje zostaną wykonane przyjedzie czas na konserwację drewnianego, złoconego ołtarza głównego, gdzie są liczne ubytki.

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach stara się o pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Są one potrzebne na przeprowadzenie termoizolacji obiektów oraz montaż odnawialnych źródeł energii.

Obecnie pustelnia przyjmuje u siebie gości hotelowych. Jest siedzibą Relaksacyjno-Kontemplacyjnego Centrum Terapeutycznego.

Reklama