Kontrowersyjny biznesmen Zbigniew S. zatrzymany przez świętokrzyskich policjantów

Data publikacji: 07.01.2020 09:46 / Data aktualizacji: 07.01.2020 10:47
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Zbigniew S, który publicznie groził ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze i jego rodzinie, został zatrzymany przez świętokrzyskich policjantów. Podejrzany wkrótce usłyszy nowe zarzuty. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Kielcach.

Prokurator Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej informuje, że Zbigniewowi S. zostanie przedstawiony m.in. zarzut dotyczący sytuacji z 15 października 2019 roku, do której doszło w Warszawie. Wówczas w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości, Zbigniew S. groził, że zabije matkę oraz dziecko ministra sprawiedliwości. Powtórzył je w materiale audio–wideo, upublicznionym w internecie.

- Miały one na celu wymuszenie na Prokuratorze Generalnym podjęcia działań zmierzających do polecenia prokuratorom i funkcjonariuszom organów ścigania zaniechania czynności służbowych, związanych z prowadzeniem postępowań przeciwko członkom rodziny Zbigniewa S. - dodaje prokurator.

Kolejne, nowe zarzuty dotyczą popełnienia przestępstw, których Zbigniew S. dopuścił się wspólnie z Piotrem K., ps. Broda. Polegały m.in. na rozpowszechnianiu fałszywych zdjęć i informacji mających zdyskredytować oraz pozbawić zaufania publicznego najważniejsze w prokuraturze osoby, odpowiadające za walkę z przestępczością zorganizowaną. Chodziło o Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę oraz Zastępcę Prokuratora Generalnego Beatę Marczak.

Kierowane pod ich adresem groźby i fałszywe informacje miały doprowadzić do ich zniesławienia, a w rezultacie do bezprawnego wpłynięcia na pracę prokuratury, w sprawach dotyczących Zbigniewa S. i innych osób.

Kolejny zarzut, który usłyszy Zbigniew S., dotyczy zdarzeń z 28 grudnia 2019 roku. W nagranym materiale audio-wideo, upublicznionym na swojej stronie internetowej, Zbigniew S. stosował wobec Zastępcy Prokuratora Generalnego Beaty Marczak groźby. W filmie rozpowszechniał fałszywe wiadomości, naruszające cześć i godność osobistą prokurator. Działania miały zmusić ją do wykonania czynności korzystnych dla Zbigniewa S., w prowadzonych przeciwko niemu postępowaniach. Wspólnie z Piotrem K., ps. Broda zamieścił zdjęcia mające rzekomo przedstawiać Beatę Marczak. W rzeczywistości - co potwierdzono w toku śledztwa - są to zdjęcia przedstawiające zupełnie inną osobę. W tym samym nagraniu groził także Prokuratorowi Generalnemu Zbigniewowi Ziobrze.

Prokuratura zamierza też postawić w tej sprawie zarzuty Piotrowi K., ps. Broda. W związku z innymi wcześniej popełnionymi przez niego przestępstwami, w czerwcu 2019 roku została skierowana prośba o pomoc prawną do ukraińskiej prokuratury, celem możliwości ekstradycji.

W sumie w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach Zbigniewowi S. zostały lub zostaną postawione zarzuty popełnienia 188 przestępstw. Wśród osób pokrzywdzonych bezprawnymi groźbami lub zniewagami Zbigniewa S. są m.in. politycy, policjanci, prokuratorzy i sędziowie. Wśród nich są prezydent Andrzej Duda, a także Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin czy Barbara Piwnik.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama