„Wszystkie myszy lubią ser”, czyli „Romeo i Julia” z happy endem dla najmłodszych

Data publikacji: 08.01.2020 17:18
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
08.01.2020. Kielce. Konferencja i przedpremierowy pokaz nowego spektaklu „Wszystkie myszy lubią ser”

08.01.2020. Kielce. Konferencja i przedpremierowy pokaz nowego spektaklu „Wszystkie myszy lubią ser”
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Pouczająca opowieść o wzajemnym zrozumieniu, tolerancji, miłości oraz o relacjach między rodzicami, a dziećmi - taka jest najnowsza propozycja Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Premiera spektaklu zatytułowanego „Wszystkie myszy lubią ser” odbędzie się w niedzielę, 12 stycznia. Jest przeznaczony dla widzów od 4 lat.

Przesłanie przedstawienia najtrafniej oddają słowa Małgorzaty Oracz, która wciela się w rolę jednej z bohaterek.

- Wszyscy się kochajmy i nie patrzmy na to, czy ktoś jest szary, czy biały, nie patrzmy na wady, ułomności, tylko patrzmy na innych ludzi sercem - powiedziała.

Anna Nowicka, reżyserka spektaklu wyjaśnia, że porusza on bardzo ważny temat tolerancji.

- Jeden z najważniejszych i najbardziej zagrożonych. Pomyślałam, że warto byłoby oswajać z nim dzieci od najmłodszych lat, tym bardziej, że często w domach ta tolerancja jest albo zbywana, albo wręcz uczymy się postrzegać różnice i podkreślać je w negatywny sposób. Znaleźliśmy tekst, który w zasadzie w całości jest o tym. Natomiast, żeby ta forma była zjadliwa dla najmłodszych, wpletliśmy tutaj wątek przyjaźni i pierwszej, dziecięcej miłości, żeby uświadomić, jak ważna jest ta tolerancja - tłumaczyła.

Akcja rozgrywa się w fabryce sera, gdzie białe i szare myszki popadają w kolejne spory. I kiedy spór między rodzicami narasta, ich dzieci: biała myszka Fruzi i szara myszka Somy zaczynają się coraz bardziej lubić. Jak tłumaczy reżyser, ich rola jest niezwykle ważna. Oni sprawiają, że zmienia się postawa rodziców.

- Wszystkie decyzje kierowane są sercem, nie rozumiem, więc miłość zwycięża, tolerancja wygrywa - zdradza Anna Nowicka i dodaje, że jest to „Romeo i Julia” z happy endem dla najmłodszych.

W rolę bohaterów wcielą się: Anna Domalewska, Małgorzata Oracza, Agata Sobota, Zdzisław Reczyński, Andrzej Kuba Sielski, Andrzej Skorodzień i Błażej Twarowski.

Mysi świat fabryki sera stworzył Pavel Hubička - czeski scenograf, który zaprojektował kostiumy i scenografię do ponad 170 spektakli w Czechach, Polsce, Estonii, Rosji, Szwecji, Słowacji i na Węgrzech. Przyznał, że tym razem pomysł na scenografię był prosty, oparty na kontraście.

- Jedna rodzinka to tacy, którzy lubią się taplać w błocie, a druga, to tacy, którzy boją się dotknąć kogoś innego - żartował.

Ważną rolę pełni światło, za które odpowiada Prot Jarnuszkiewicz. Wprowadza do spektaklu magię. Istotna jest także muzyka. Skomponował ją Filip Sternal, urodzony w Szwecji kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Wyjaśnia, że główną inspiracją były grupy artystów z Islandii. Brzmienia są głównie elektroniczne, ale nie ma kontrastu między tym, co się dzieje na scenie, a tym o czym opowiada muzyka.

Reklama