Będzie pociąg imienia Przemysława Gosiewskiego?

Data publikacji: 09.01.2020 14:10
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
27.10.2019. Kielce. Uroczystość odsłonięcia pomnika Przemysława Gosiewskiego. Na zdjęciu Jadwiga Gosiewska

27.10.2019. Kielce. Uroczystość odsłonięcia pomnika Przemysława Gosiewskiego. Na zdjęciu: Jadwiga Gosiewska
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Być może już niebawem po polskich torach będzie jeździł pociąg imienia Przemysława Gosiewskiego. Starania o upamiętnienie w ten sposób świętokrzyskiego parlamentarzysty, który zginął w katastrofie smoleńskiej prowadzi jego rodzina.

Jak mówi Jadwiga Gosiewska, matka polityka, imię Przemysława Gosiewskiego mógłby nosić pociąg relacji Szczecin-Kraków.

- W tej sprawie rozmawiałam już z ministrem infrastruktury, który pozytywnie wyraził się o tej inicjatywie - mówi Jadwiga Gosiewska.

W rozmowie z Radiem Kielce podziękowała mieszkańcom województwa świętokrzyskiego za pamięć o jej tragicznie zmarłym synu. Matka wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, wspominając październikowe uroczystości odsłonięcia w Kielcach pomnika zasłużonego polityka podkreśla, że jest wzruszona tym, że mimo upływu lat, mieszkańcy regionu doceniają pracę, którą wykonywał Przemysław Gosiewski.

- To coś pięknego. Byłam przyjemnie zaskoczona tym, że tyle osób doceniło mojego syna. Społeczność Kielc doceniła to, że pokochał województwo świętokrzyskie. Wspomnienie tej uroczystości, wywołuje u mnie pozytywne odczucia - dodaje.

Matka Przemysława Gosiewskiego przypomina, że od dziesięciu lat stara się wraz z mężem upamiętniać i kultywować dziedzictwo tragicznie zmarłego syna. W tym celu organizowane były liczne wystawy poświęcone jego działalności. Jadwiga Gosiewska kończy pisać także drugą książkę poświęconą synowi. Ponadto w kwietniu tego roku w Kołakach Kościelnych na Podlasiu, w rodzinnej miejscowości rodziny Gosiewskich planowane jest odsłonięcie kolejnego pomnika polityka.

Jadwiga Gosiewska podkreśla, że chciałaby także, aby w przyszłości we Włoszczowie, mieście mocno związanym z jej synem odbywał się m.in. dzień pamięci Przemysława Gosiewskiego.

- Chcemy, aby dziedzictwo i pamięć Przemka cały czas były żywe. To spotkanie byłoby okazją do dyskusji, prezentacji książek i filmów, m.in. obrazu „Mój Syn” autorstwa Andrzeja Czarneckiego - dodaje.

Pomnik Przemysława Gosiewskiego w Kielcach został odsłonięty 27 października ubiegłego roku. W wydarzeniu oprócz rodziny wicepremiera, wzięli także udział najważniejsi politycy w państwie, między innymi premier Matusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Koszt budowy monumentu premiera Przemysława Gosiewskiego wyniósł około 100 tys. zł. Fundusze na ten cel, społeczny komitet budowy pomnika zbierał w postaci wpłat od darczyńców.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama