Gmina Pińczów coraz bliżej statusu uzdrowiskowej

Data publikacji: 09.01.2020 18:08
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Pińczów. Widok na miasto z Góry św Anny.

Pińczów. Widok na miasto z Góry św Anny.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pińczów-Zdrój coraz bliżej. Instytut Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego im. S. Leszczyńskiego z siedzibą w Warszawie potwierdził właściwości lecznicze naturalnych surowców i klimatu na obszarze gminy Pińczów. To znaczący krok do uzyskania przez gminę statusu uzdrowiska.

Władze gminy Pińczów i radni Rady Miejskiej od lipca 2018 zabiegają o nadanie statusu strefy uzdrowiskowej dla gminy.

Od listopada trwały badania klimatu miasta i okolic, niezbędne do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego.

Jak informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa, ostatecznie Gmina Pińczów uzyskała świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu, w którym stwierdzono, że obszar planowany pod działalność uzdrowiskową we wschodniej części miasta Pińczów, czyli sołectwie Pasturka, charakteryzuje się parametrami sanitarnymi powietrza pozwalającymi na stosowanie klimatoterapii.

Ma też korzystne właściwości lecznicze i profilaktyczne bioklimatu, które mogą być wykorzystywane w leczeniu klimatycznym chorób narządu ruchu i stanów pourazowych, chorób reumatycznych, chorób skóry, układu nerwowego oraz nadciśnienia tętniczego.

Instytut wskazał, że najkorzystniejszy dla leczenia klimatycznego jest okres od początku kwietnia do początku czerwca oraz od drugiej dekady sierpnia do końca października, kiedy można korzystać z helio- i aeroterapii, jak i terenoterapii.

W badaniach stwierdzono, że liczba godzin ze słońcem jest w tym miejscu prawdopodobnie wyższa, niż norma w uzdrowiskach środkowej Europy, wynosząca 1500 godzin w roku. Obszar spełnia też kryteria, jeśli chodzi o średnią liczbę dni z opadem i dni zamglonych.

Kolejnym krokiem po uzyskaniu świadectwa klimatycznego będzie przystąpienie do sporządzenia tzw. operatu uzdrowiskowego, co otworzy drogę do zatwierdzenia statusu uzdrowiskowego Gminy Pińczów. Dokument ten określi również strefy uzdrowiskowe.

Według władz gminy, uzdrowisko potencjalnie mogłoby powstać przy Garbie Pińczowskim między Pińczowem, a Pasturką, Bogucice-Zakamień lub przy zbiornikach wodnych Gacki.

Jak informowaliśmy, zgodnie z założeniami uzdrowisko funkcjonować będzie w oparciu o złoża wód leczniczych „Las Winiarski", które w znacznej części położone są na terenie gminy.
Woda z oddanego do użytku w 2009 roku ujęcia w Lesie Winiarskim wykorzystywana jest do zabiegów leczniczych w obiektach sanatoryjnych w Busku-Zdroju, gdzie dostarczana jest za pomocą sieci wodociągowej o długości ponad 11 kilometrów.

Zasoby wód leczniczych w okolicach Lasu Winiarskiego w gminie Pińczów szacuje się na 15-20 milionów metrów sześciennych. Woda ma bogate właściwości lecznicze o charakterze chlorkowo-sodowym, siarczkowym i jodkowym.

Włodzimierz Badurak liczy, że z ujęcia mogłaby być również w przyszłości prowadzona woda do sanatoriów wybudowanych w gminie Pińczów.

Burmistrz podkreśla, że utworzenie strefy uzdrowiskowej na terenie miasta i sołectwa Pasturka przyspieszy rozwój regionu, poprawi jakość życia mieszkańców i zwiększy liczbę turystów odwiedzających Ponidzie. Powstaną także nowe miejsca pracy.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama