Kolejne elektroniczne ułatwienie dla pacjentów

Data publikacji: 10.01.2020 12:25
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić kolejne ułatwienie dla pacjentów, czyli elektroniczne zlecenie na sprzęt medyczny, np. na kule ortopedyczne, albo ortezy. Zlecenie zaopatrzenia w wyroby medyczne jest dokumentem niezbędnym do tego, by pacjent mógł dokonać zakupu z refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.

Obecne procedury dotyczące wyrobów medycznych są uciążliwe, zwłaszcza dla osób starszych, niedołężnych i zmagających się z niepełnosprawnością ze względu na konieczność uzyskania potwierdzenia zlecenia w oddziale funduszu.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, lekarze zostali już wyposażeni w sprzęt umożliwiający potwierdzanie e-zleceń w gabinetach lekarskich. Nowe rozwiązanie dotyczy zarówno zleceń jednorazowych, jak i comiesięcznych.

Jak dodaje Beata Szczepanek, elektroniczny system wystawiania formularzy jest dostępny od listopada, ale jeszcze nie jest obowiązkowy. Projekt do końca marca będzie w okresie przejściowym.

- Do pierwszego kwietnia obowiązują obydwie formy zleceń, ale pacjent ma prawo powiedzieć lekarzowi, że prosi o potwierdzenie tego zlecenia i lekarz powinien to zrobić. Natomiast od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia już w ogóle nie będzie potwierdzał zleceń, to będzie w gestii lekarza – dodała Beata Szczepanek.   

By potwierdzić zlecenie na wyroby medyczne codziennie do świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przychodzi nawet kilkadziesiąt osób.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama