Mieszkańcy domów w okolicy zalewu w Rejowie apelują o ciszę

Data publikacji: 10.01.2020 14:53
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Skarżysko Kamienna. Zalew Rejów

Skarżysko Kamienna. Zalew Rejów
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy na zalewie w Rejowie będzie obowiązywał zakaz korzystania z motorówek i skuterów wodnych? Petycję w tej sprawie złożyli mieszkańcy okolicznych domów, ich zdaniem hałas przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, płoszą się też zwierzęta.

- Problem nadmiernego hałasu sygnalizowany był już od kilku lat - przypomina Adam Ciok, członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego.

Jesienią mieszkańcy osiedla Zachodnie i Rejów oraz wędkarze złożyli pismo do starostwa powiatowego z prośbą o zakaz używania sprzętów napędzanych silnikami spalinowymi. Ich zdaniem, wpływa to bardzo niekorzystnie na ekosystem. Z obserwacji wynika, że przestały na zalewie gniazdować bociany i kaczki, osuwa się także skarpa przy brzegu.

Rada powiatu zdecydowała o przeprowadzeniu konsultacji społecznych, można było także oddać głos w ankiecie. Z ponad 400 głosów zdecydowana większość, czyli 73 proc. opowiedziała się za całkowitym zakazem korzystania ze sprzętu motorowodnego na zalewie w Rejowie. Innego zdania są miłośnicy sportów motorowodnych, dla których zalew jest miejscem wypoczynku, a dzięki temu rozwija się infrastruktura turystyczna. Dodawali też, że w ankiecie były do zakreślenia dwie odpowiedzi, czy jesteś za ograniczeniem, czy całkowitym zakazem korzystania z jednostek silnikowych. Zdaniem władz powiatu, możliwość wprowadzenia innej odpowiedzi była w rubryce uwagi.

Kolejne konsultacje społeczne odbędą się w przyszłym tygodniu, a ostateczną decyzję podejmie rada powiatu

Zbiornikiem w Rejowie zarządzają Wody Polskie. Rada powiatu może wprowadzić zakaz używania jednostek motorowodnych, jeżeli hałas przekracza dopuszczalne normy akustyczne.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama