Brydż jogą umysłową XXI wieku

Data publikacji: 11.01.2020 07:33 / Data aktualizacji: 11.01.2020 15:01
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
11.01.2020. Sandomierz. Turniej brydża sportowego dla amatorów

11.01.2020. Sandomierz. Turniej brydża sportowego dla amatorów
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

20 osób, czyli 10 par zmaga się w Sandomierzu podczas turnieju brydża sportowego dla amatorów. Uczestnicy przyjechali z całego województwa świętokrzyskiego, a także z Podkarpacia. Wśród graczy dominują mężczyźni, ale jest też kilka kobiet.

Małgorzata Golec, prezes Świętokrzyskiego Związku Brydża Sportowego powiedziała, że jest to  joga umysłowa XXI wieku. Brydż to gra logiczna przy pomocy kart, a nie gra karciana. Niesie ze sobą wiele korzyści, jak np. umiejętność współpracy w zespole. Prezes dodała, że brydż, jako gra pobudzająca umysł, według badań bardzo dobrze działa na seniorów, opóźnia demencję starczą i spowalnia rozwój choroby Alzheimera.

Od tego roku Świętokrzyski Związek Brydża Sportowego rozpoczął prowadzenie zajęć z osobami, u których stwierdzono początki  Alzheimera. Chociaż tej choroby nie da się wyleczyć, to jednak brydż i inne rozrywki intelektualne mogą pomóc w walce z tym schorzeniem - dodała prezes. Podkreśliła, że w brydża sportowego coraz częściej grają dzieci, co należy uznać za sukces.

- W dzisiejszych czasach, gdy młode pokolenie skupione jest na komputerach i telefonach, jakakolwiek alternatywa, która je zainteresuje jest cenna. Dzieci grające w brydża lepiej rozwijają się intelektualnie, wzmacniają więzy z rówieśnikami, uczą się ponosić porażki i odnosić sukcesy - stwierdziła Małgorzata Golec.

Janusz Kłos z Tarnobrzega powiedział, że bez brydża nie wyobraża sobie życia. Gra od 50 lat, zaczął w czasach studenckich. To dla niego gimnastyka umysłowa, wielka przyjemność i możliwość spotkania się w miłym towarzystwie. - Brydż zbliża ludzi - zaznacza.

W sandomierskiej sekcji brydża sportowego gra ponad 20 osób i to grono wciąż się powiększa - powiedział lider grupy Roman Ryński, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w  Sandomierzu. Dodał, że brydż sportowy to gra porównawcza.

- Najważniejsze jest to, aby należycie wylicytować, ustalić dobry kontrakt, a następnie dobrze go rozegrać - dodaje.

Spotkania sandomierskich brydżystów odbywają się dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki, w Gminnym Ośrodku Kultury w Dwikozach o godzinie 15.00. Każdy zainteresowany może dołączyć.

adv adv
Wiadomości
Reklama