Jest potencjał! Kapitał sztuki, czyli doroczne święto artystów w BWA

Data publikacji: 11.01.2020 08:34
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
10.01.2020 Kielce. BWA. Wystawa

10.01.2020 Kielce. BWA. Wystawa "Kapitał sztuki", która jest podsumowaniem ubiegłorocznej działalności świętokrzyskich artystów
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prace prawie 100 świętokrzyskich artystów można zobaczyć w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. W piątek została otwarta wystawa pod hasłem „Kapitał sztuki suplement 2019”.

To projekt realizowany od 2014 roku przez Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, w celu gromadzenia, porządkowania i scalania najważniejszych informacji na temat świętokrzyskiego środowiska plastycznego. Jak mówiła Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA, to oczekiwane wydarzenie.

- Zawsze budzi emocje i ożywienie w środowisku, bo każdy chce się pokazać jak najlepiej, i po raz kolejny stwierdzamy, że galerię mamy zbyt ciasną, bo ekspozycja jest bardzo gęsta. Z jednej strony mamy dużą liczbę tych prac, a z drugiej ich różnorodność. To świadczy o tym, że środowisko się rozwija, że artyści po studiach w innych miastach wracają i przywożą nowe idee. Także nasza uczelnia kształci nam artystów i oni też zaznaczają swoją obecność w przestrzeni tej wystawy, i w naszym środowisku - wyjaśniła.

Ogromna frekwencja na wernisażu stanowiła potwierdzenie słów szefowej Biura Wystaw Artystycznych. Artyści podkreślali rolę corocznego spotkania.

- Dla mnie jest to mobilizacja do tego, żeby pokazać swoje najnowsze prace i okazja, żeby spotkać się z artystami, ze znajomymi, kolegami. Jest to też okazja do tego, by zobaczyć siebie na tle innych - mówiła fotografik, Małgorzata Stępnik.

- To jest cudowne, że jest możliwość takiej integracji artystów przez wspólne spotkanie i świętowanie malarzy, fotografików i rzeźbiarzy oraz okazja do rozmów - dodała plastyczka, Tamara Maj.

Wydarzenie było też okazją do podsumowania roku przez szefów poszczególnych związków twórczych. Rafał Urbański, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielce przyznał, że to był bardzo dobry rok.

- Nasza galeria zaczęła znowu funkcjonować, zrobiliśmy w niej dziewięć dużych wystaw, które miały bardzo dobry odbiór, więc już samo to napędza nas do działania. Mamy już w planach następne wystawy. Przyszło do nas paru nowych artystów, którzy zasilili nasz związek. Dzieje się bardzo dużo i bardzo dobrze - zaznaczył.

Do udanych 2019 rok zaliczył także Artur Dziwirek, szef Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Świętokrzyskiego.

- Mamy za sobą dwa plenery wyjazdowe. Na wystawie swoje prace prezentuje prawie 30 członków ZPAF, to duża grupa. Jesteśmy zadowoleni z reprezentacji, która przedstawiła swój dorobek twórczy - powiedział.

Prace swoich członków zaprezentowały również: Związek Polskich Artystów Rzeźbiarzy Okręg Kielce (kurator Anna Dulny-Perlińska) i Polskie Stowarzyszenie Edukacji Plastycznej Delegatura w Kielcach (kurator Mirosław Benedyktowicz).

Na wystawie, jak zawsze, znalazło się miejsce na przypomnienie twórczości tych świętokrzyskich artystów, którzy odeszli w minionym roku. Byli to: Kazimierz Witold Kielian i Krzysztof Ciok.
Dodatkowo, w Galerii Małej BWA pokazane zostało malarstwo Stanisława Wójcikowskiego, artysty pochodzącego z Bodzentyna, który od ponad 30 lat mieszka w Paryżu. Tematem wystawy jest kielecki deptak, czyli ulica Sienkiewicza - stąd jej tytuł „Sienkiewka”.
Wystawy można oglądać do 7 lutego.

Reklama