Wyjątkowe kolędowanie w Kałkowie-Godowie

Data publikacji: 11.01.2020 20:03
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
11.01.2020 Kałków. III Festiwal Kolęd i Pastorałek Nocy Niepojęta

11.01.2020 Kałków. III Festiwal Kolęd i Pastorałek Nocy Niepojęta
Fot. Piotr Maj / Kronika Pawłowska

Ponad 70 występów można było usłyszeć podczas III Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta”, który odbył się w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba uczestników, którzy zaprezentowali się w czterech kategoriach - chóry, schole parafialne oraz soliści młodsi i starsi. Wykonawcy przyjechali z powiatu starachowickiego, ale także Ostrowca, Opoczna, Skarżyska czy Kielc.

Marek Bidziński, pomysłodawca i organizator festiwalu podkreśla, że choć w okresie Bożego Narodzenia odbywa się wiele przeglądów kolędowych, to kałkowski ma wiele cech wyjątkowości. Przede wszystkim nie ma eliminacji wstępnych przed występem.

- Wystarczy się zgłosić. W ten sposób swoje umiejętności może zaprezentować każdy, kto kocha śpiewać i kocha kolędy - mówi Maciej Bidziński.

Wśród wykonawców był między innymi zespół „Mała nuta” z Pawłowa. Grupa uczniów miejscowej szkoły podstawowej zaśpiewała dwie kolędy - „Od serca do ucha” oraz „A wczora z wieczora”. Aranżacje były bardzo żywiołowe, a młodzież występ ubarwiła strojami ludowymi i ruchem scenicznym. Dla młodych wykonawców najważniejsza była możliwość prezentacji, a żywiołowość wykonania kolęd świadczyła o zaangażowaniu w występ.

Organizatorzy zapowiadają, że festiwal na stałe wpisał się kalendarz artystyczny Kałkowa i gminy Pawłów i już można oczekiwać kolejnej edycji za rok.

Reklama