Do Filharmonii Świętokrzyskiej powróciła atmosfera Bożego Narodzenia

Data publikacji: 12.01.2020 07:34 / Data aktualizacji: 12.01.2020 21:27
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
12.01.2020 Kielce. Filharmonia Świętokrzyska. Do Betlejem  multimedialne oratorium na Boże Narodzenie

12.01.2020 Kielce. Filharmonia Świętokrzyska. "Do Betlejem - multimedialne oratorium na Boże Narodzenie"
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Świąteczne widowisko „Do Betlejem - multimedialne oratorium na Boże Narodzenie” wystawione zostało w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. To przedstawienie, które opowiada historię przyjścia na świat Jezusa.

Podczas koncertu zabrzmiały współcześnie napisane kolędy i pastorałki. Wykonali je Sylwia Lorens, Anna Sokołowska, Michał Gasz, Orkiestra Filharmonii Futura oraz chór kameralny Fermata, a także chór dziecięcy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kielcach i studenci Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jak podkreśliła Ewa Robak, która do widowiska przygotowywała chóry, zgrać około 150 artystów było dużym wyzwaniem logistycznym.

- Każdy chór ćwiczył osobno od października, a wszyscy razem spotkaliśmy się tylko raz. Dlatego musieliśmy być przygotowani, by wiedzieć co, gdzie i kiedy śpiewa poszczególny chór - zaznacza. 

To widowisko jest połączeniem tradycyjnej formy z nowoczesnymi rozwiązaniami scenicznymi. Jak podkreślił jeden z solistów, Michał Gasz, ma ono charakter familijny i jest przeznaczone dla widzów w każdym wieku.

- To oratorium gramy już ponad rok, ale każdy koncert traktuję, jak premierę. Widowisko to świetna, uroczysta i świąteczna impreza o narodzinach Jezusa Chrystusa. Każdy z nas włożył w nie mnóstwo swojego czasu i uczuć - dodał Michał Gasz. 

Autorem teksów do zaprezentowanych kolęd i pastorałek był m.in. Leszek Andrzej Moczulski, autor słów do „Nieszporów Ludźmierskich”, a muzykę napisał Mikołaj Blajda, krakowski producent muzyczny, dyrygent i kompozytor.

Widowisko bardzo podobało się publiczności. Jak powiedziała pani Katarzyna, dzięki artystom mogła znów poczuć klimat świąt Bożego Narodzenia.

- Rewelacyjnie śpiewali wszyscy, a zwłaszcza dziecięce chóry. Niesamowite brzmienie i niesamowite przeżycie. Panował iście rodzinny klimat - dodała pani Katarzyna.

Sylwia Lorens, dyrektor Filharmonii Futura, a zarazem solistka widowiska poinformowała, że kolejny występ krakowskich muzyków z gościnnym udziałem Michała Szpaka zaplanowano w Kielcach na 28 marca. Wówczas artyści premierowo zaprezentują widowisko „Elektropop Orchestra”, podczas którego posłuchać będzie można m.in. piosenek Depeche Mode, Alphaville i Jeana-Michela Jarre’a.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama