Jak świętować niedzielę?

Data publikacji: 13.01.2020 07:45 / Data aktualizacji: 13.01.2020 12:00
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
13.01.2020 Chmielnik. Dzień Judaizmu i wystawa towarzysząca w ośrodku „Świętokrzyski Sztetl”

13.01.2020 Chmielnik. Dzień Judaizmu i wystawa towarzysząca w ośrodku „Świętokrzyski Sztetl”
Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

O tym, jak świętują chrześcijanie i Żydzi oraz jakie znaczenia ma dzień święty dla poszczególnych religii rozmawiali dziś uczestnicy debaty w ośrodku „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. W debacie uczestniczyli pierwsza polska rabinka Małgorzata Kordowicz, ksiądz prof. Przemysław Kantyka i metodysta - pastor Wojciech Ostrowski.

Małgorzata Kordowicz podkreśliła, że świętowanie szabatu ma dla Żyda bardzo duże znaczenie. Trzeba przygotować dom i odświętnie się ubrać. Jest to święto rodzinne, ale dużo czasu spędza się też w synagodze, miejscu modlitwy i spotkań.

- Szabat zaczyna się w piątek o zachodzie słońca. Domeną kobiety jest zapalenie w domu świecy w miejscu, w którym będzie spożywany posiłek. Następnie idzie się do synagogi, gdzie odbywa się modlitwa składająca się z psalmu i hymnu szabatowego. Po modlitwie w wielu miejscach w Polsce, tam gdzie jest więcej Żydów, jest zwyczaj wspólnego jedzenia kolacji przy synagodze. Jest wtedy wiele śpiewu. W sobotę ponownie idzie się do synagogi - wyjaśnia Małgorzata Kordowicz.

Ksiądz prof. Przemysław Kantyka przypomina, że dla chrześcijan dniem świętym jest niedziela. Ten dzień także powinien być odpowiednio przeżywany.

- Niedzielę przeznaczamy w pierwszej kolejności Bogu, na uczestnictwo we mszy świętej, a także na uczynki miłości względem bliźniego. To spotkanie z rodziną, odwiedzenie starszych, chorych, przyjście im z pomocą - wymienia ks. Kantyka.

Pastor Wojciech Ostrowski zauważa kryzys w świętowaniu niedzieli.

- Gdy jadę rano do kościoła i widzę kolejki chociażby na myjnię samochodową to myślę, że coś jest nie tak. To jest dzień, który powinien być poświęcony przede wszystkim, jeśli ktoś już nie chodzi do kościoła, to chociaż dla siebie. Odpocznijmy - apeluje pastor.

Dzień Judaizmu, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski, przypada 17 stycznia. Poprzedza on Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przypominając, że chrześcijaństwo wyrosło ze Starego Testamentu.

Dzień Judaizmu odbywa się w ośrodku „Świętokrzyski Sztetl” od siedmiu lat. Towarzyszy mu wystawa Związku Artystów Plastyków z Warszawy na temat świętowania w judaizmie. Można ją oglądać do maja.

Reklama