Jan Kochanowski powita studentów

Data publikacji: 13.01.2020 14:29
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 13.01.2020. Przygotowanie rzeźby Jana Kochanowskiego w pracowni Arkadiusza Latosa

Kielce. 13.01.2020. Przygotowanie rzeźby Jana Kochanowskiego w pracowni Arkadiusza Latosa
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ma 2 metry 10 centymetrów wzrostu i będzie ważył ponad 250 kilogramów. Figura Jana Kochanowskiego stanie przez rektoratem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Posąg powstaje w pracowni Arkadiusza Latosa.

Wieszcz jest ubrany w strój z epoki, w której żył i tworzył. W ręku ma oczywiście pióro i papirus. Ale pojawiają się także elementy z XXI wieku.

- Chciałem przemycić trochę współczesnych nam elementów, takich jak fryzura, czy broda, która jest inna niż na rycinach Jana Matejki. Myślę, że kieleccy barberzy będą z niej zadowoleni – śmieje się twórca. – Mam w pamięci wcześniejsze wizerunki Jana Kochanowskiego, ale ja dałem swoją interpretację, bo zawsze powtarzam moim uczniom, że artysta ma interpretować, a nie odtwarzać rzeczywistość – wyjaśnia.

Projekt rzeźby autorstwa Arkadiusza Latosa został wybrany w konkursie ogłoszonym przez uczelnię. Prace nad nią zaczęły się pod koniec października, a już pod koniec roku rzeźba w glinie była gotowa. Teraz trwa kolejny etap robót. Powstanie negatyw gipsowy.

- Po odlaniu tego negatywu gipsowego forma jeszcze raz zostanie wyczyszczona i następnie zostanie odlana w wosku pszczelim, ponieważ użyjemy techniki wosku traconego. Polega ona na tym, że wosk pod wpływem temperatury wypływa z formy, a następnie w tę szczelinę, gdzie był wosk, będzie wlewany gorący metal – tłumaczy Arkadiusz Latos.

Grubość powłoki rzeźby będzie wynosiła około 4-5 milimetrów. Statua zostanie wykonana z kolorowego, postarzanego metalu, a w środku będzie pusta. Ma ważyć ponad 250 kilogramów.
Rzeźba Jana Kochanowskiego stanie przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ulicy Żeromskiego w Kielcach, w pobliżu innej pracy autorstwa Arkadiusza Latosa, czyli „Dyrygenta”, który znajduje się przy Filharmonii Świętokrzyskiej. Wśród ważniejszych realizacji tego artysty znalazły się też: płaskorzeźba na synagodze w Chmielniku, rzeźby „Wizjonera” przy Galerii „Wieża sztuki”, „Kataryniarza” w Tarnowie, czy „Pomnik Niepodległości” w Ożarowie. Stworzył też kilka popiersi, które znalazły się w kieleckiej Alei Sław.

Uroczyście odsłonięcie wizerunku Jana Kochanowskiego zaplanowano na 18 czerwca. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 50-lecia istnienia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Reklama