Figura patrona Jędrzejowa przejdzie renowację

Data publikacji: 13.01.2020 15:31
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
13.01.2020. Jędrzejów. Figura patrona Jędrzejowa bł. Wincentego Kadłubka przejdzie renowację

13.01.2020. Jędrzejów. Figura patrona Jędrzejowa bł. Wincentego Kadłubka przejdzie renowację
Fot. Klasztor Cystersów w Jędrzejowie

Wymagającą renowacji figurę patrona Jędrzejowa błogosławionego Wincentego Kadłubka, która znajduje się przy Klasztorze Cystersów, przewieziono do krakowskiej pracowni konserwatorskiej. Monument został postawiony w 1917 roku na pamiątkę 700. rocznicy przybycia błogosławionego do miasta.

13.01.2020. Jędrzejów. Figura patrona Jędrzejowa bł. Wincentego Kadłubka przejdzie renowacjęFot. Klasztor Cystersów w Jędrzejowie

Inicjatorem budowy był ksiądz Stanisław Marchewka. To figura przedstawiająca bł. Wincentego Kadłubka witającego wszystkich pielgrzymów przybywających do miejscowego sanktuarium.

Jak mówi przeor klasztoru Cystersów, ojciec Bruno Paterewicz, była ona w katastrofalnym stanie i wymagała odczyszczenia, aby pozytywnie wpływała na wizerunek całego klasztoru. Jak dodał, w lipcu ub. roku była tylko wyczyszczona z cementu, którym została obrzucona kilkanaście lat temu, przez co jej degradacja była bardzo duża.  

- Niestety, podczas skuwania z figury warstwy cementowej uległa ona zniszczeniu, chodzi m.in. o dłoń, elementy twarzy, czy szaty. Dlatego, przed pracownią konserwatorską dużo pracy w związku z uzupełnieniem figury i oddaniem prawdy o Mistrzu Wincentym - podkreśla przeor.

Ewa Adamczyk, parafianka klasztoru Cystersów mówi, że to bardzo dobra informacja, że jedyna, tak duża figura patrona w mieście zmieni swój wizerunek. Jak podkreśliła, Wincenty Kadłubek upodobał sobie Jędrzejów i jest bardzo ceniony przez mieszkańców miasta, dlatego najwyższy czas, aby figura była odnowiona. - Będzie to na długie lata pamiątka dla kolejnych pokoleń - zaznaczyła.

Renowacja figury błogosławionego Wincentego Kadłubka wraz z kamiennymi wazonami oszacowana została na 25 tys. złotych. Naprawy wymaga również postument, na którym posadowiona jest figura oraz schody, które prowadzą do niej.

- Jeżeli tylko znajdą się na to pieniądze, na pewno zostaną odnowione - dodał przeor klasztoru ojciec Bruno Paterewicz. Są plany, aby figura patrona Jędrzejowa powróciła do miasta do 8 marca na rocznicę śmieci patrona Jędrzejowa.

Oficjalnie bł. Wincenty Kadłubek patronem Jędrzejowa jest od 1 stycznia 2016 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama