Moc atrakcyjnych propozycji dla zwiedzających starachowickie Ekomuzeum

Data publikacji: 13.01.2020 15:36
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Starachowice. Muzeum Przyrody i Techniki

Starachowice. Muzeum Przyrody i Techniki
Starachowice. 17.03.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki w tym roku planuje szereg wydarzeń artystycznych i naukowych. Poza imprezami cyklicznymi, praca muzealników skupi się wokół setnej rocznicy rozpoczęcia produkcji amunicji w Zakładach Starachowickich.

Na liście wydarzeń planowanych na 2020 rok, przedstawionej przez dyrekcję starachowickiego Ekomuzeum, znalazły się 33 pozycje. Wśród nich stałe punkty, takie jak festyn "Żelazne korzenie", przedstawiający wraz z grupami rekonstrukcyjnymi początki metalurgii na naszych ziemiach, czy festiwal muzyczny "Blues pod Piecem", w tym roku wzbogacony o "I Tatoo Sabat".

Będą także wystawy związane z rocznicą produkcji zbrojeniowej, która dała początek nowoczesnemu przemysłowi w mieście. Sto lat temu podpisana została umowa na dostarczanie przez zakłady w Starachowicach nabojów karabinowych i pocisków artyleryjskich dla polskiego wojska. Z tej okazji w październiku odbędzie się konferencja naukowa „Zakłady Starachowickie w ramach polityki obronności II RP (1920-1939)”.

Jak zapowiada dyrektor placówki Paweł Kołodziejski, ma zostać podkreślona rola Starachowic w kształtowaniu Centralnego Okręgu Przemysłowego. Konferencji towarzyszyć będzie ekspozycja fotografii „W trójkącie bezpieczeństwa. Zakłady zbrojeniowe w Starachowicach 1920-1939”. Wydana będzie również publikacja zawierająca zdjęcia z opisami przygotowanymi przez muzealników i młodzież starachowickich szkół.

W maju planowana jest kolejna odsłona wystawy przedstawiającej życie codzienne na przestrzeni wieków. Ze zbiorów regionalisty Stanisława Jaruszewicza udostępnione zostaną nakrycia stołowe. Z kolei na październik zaplanowana jest wystawa rysunków satyrycznych „Z naszego podwórka” autorstwa Izabeli Szaszkiewicz. To cykl rysunków pojawiających w piśmie wydawanym przez Fabrykę Samochodów Ciężarowych „Budujemy Samochody”. Stanowią komentarz do aktualnej rzeczywistości, a na łamach pisma ukazywały się kilkadziesiąt lat.

Muzeum zaprasza już w ferie na „Zimowy wjazd do huty”, dla uczniów zaplanowano szereg zajęć i spotkań. A zgodnie z zapowiedziami dyrekcji Muzeum Przyrody i Techniki, w ciągu roku mogą pojawić się kolejne wydarzenia artystyczne, zgodnie z hasłem przyjętym przez tę instytucję: „Wytapiamy kulturę”.

Reklama