RADIO KOSZALIN. Nie żyje ks. Wojciech Wójtowicz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Zginął w wypadku samochodowym

Data publikacji: 13.01.2020 21:47
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Koszalin


Fot. Arkadiusz Wilman / Radio Koszalin

Rektor koszalińskiego seminarium, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych zginął tragicznie w wypadku samochodowym pod Polanowem.

Samochód duchownego, na drodze wojewódzkiej nr 206 między Polanowem a Nacławiem uderzył w sarnę, a następnie w drzewo.
 
- Dotarła do nas tragiczna wiadomość o śmierci ks. Wojciecha Wójtowicza. Zginął człowiek, który był dla diecezji kimś więcej niż rektorem seminarium. Teologicznie, osobowościowo i pod każdym innym względem, był księdzem niezwykłej wartości. Boli nas bardzo ta śmierć, która przyszła o wiele za wcześnie. Ufamy jednak, że jego życie w Bogu, którego głosił z taką determinacją i pięknem słowa, będzie szczęśliwe. Niech odpoczywa w pokoju. Modlę się także za mamę śp. księdza rektora, za rodzeństwo i wszystkich jego bliskich - powiedział na wieść o śmierci księdza Wójtowicza biskup Edward Dajczak.
 
Rzecznik prasowy kurii biskupiej w Koszalinie ks. Wojciech Parfianowicz powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że trudno pogodzić się z tą wiadomością.
 
- To jest nie do opisania. Nie można się po tej informacji pozbierać. Ksiądz Wojciech Wójtowicz miał dopiero 44 lata. To był ktoś więcej niż rektor seminarium. To był człowiek niezwykły pod każdym względem - osobowościowym, teologicznym i jako kolega, przyjaciel. Proszę wszystkich o modlitwę za naszego śp. księdza Wojciecha. Polecamy go Bożemu Miłosierdziu i wspominamy jako niezwykłego człowieka, którego będzie nam bardzo brakowało - mówił.
 
Ks. dr Wojciech Wójtowicz urodził się 3 grudnia 1976 roku w Miastku. Święcenia prezbiteratu przyjął 2 czerwca 2001 roku. Jako wikariusz pracował w parafii pw. św. Kazimierza w Koszalinie. Po trzech latach posługi został przez biskupa oddelegowany na studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Ukończył je pracą doktorską w roku 2010. Po powrocie ze studiów był m.in. duszpasterzem akademickim w Koszalinie oraz wykładowcą teologii fundamentalnej w diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym. 1 lipca 2013 roku został jego rektorem. Wykładał także w Instytucie Teologicznym w Koszalinie.
 
Ksiądz Wojciech Wójtowicz, obejmując stanowisko rektora powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że chociaż nie jest wolny od obaw, to ma nadzieję, że podoła temu edukacyjno-wychowczemu zadaniu.
 
- Pojawia się we mnie taki ludzki niepokój, ale jest zwyciężony nadzieją, która płynie z wiary. Podejmowanie się funkcji rektora seminarium musi być przecież związane z przesłankami wiary - mówił.
 
Dodał wówczas, że chociaż decyzję o zmianie na stanowisku rektora seminarium podjął biskup, to jest to jednak pewien rodzaj powołania.
 
- Jak owi młodzi ludzie, którzy są w seminarium, usłyszeli kiedyś „pójdź za mną” i stań się księdzem, tak i ja teraz, w umyśle i w sercu, słyszę to „pójdź za mną” - podkreślał.
 
We wrześniu 2017 roku ks. dr Wojciech Wójtowicz stanął przed kolejnym wyzwaniem - został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Wyższych Seminarium Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.
 
Kapłan - ceniony rekolekcjonista, teolog i kierownik duchowy - był częstym gościem Polskiego Radia Koszalin. Poniżej zamieszczamy niektóre z rozmów z księdzem Wójtowiczem.
Reklama