Kuratorium zachęca do poznawania Niemiec

Data publikacji: 14.01.2020 13:50
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
14.01.2020. Kielce. Konferencja kuratorium oświaty. Na zdjęciu Jarosław Brodowski  kierownik referatu wymiany szkolnej PolskoNiemiecka Współpraca Młodzieży

14.01.2020. Kielce. Konferencja kuratorium oświaty. Na zdjęciu: Jarosław Brodowski - kierownik referatu wymiany szkolnej Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Fot. Dionizy Krawczyński / Radio Kielce

Jak znaleźć szkołę partnerską w Niemczech i jak złożyć wniosek potrzebny do dofinansowania wymiany młodzieży? Tego mogli dowiedzieć się dyrektorzy szkół i nauczyciele, którzy uczestniczyli w konferencji odbywającej się w Kielcach. Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży chciały przekonać uczestników do odwiedzania naszego zachodniego sąsiada.

Reprezentujący tę drugą instytucję Jarosław Brodowski podkreśla, że szkoły, chętne do zorganizowania wymiany mogą liczyć na pomoc.

- Wsparcia udzielamy dwutorowo. Merytorycznie oraz finansowo. Grupa wyjeżdżająca do Niemiec dostaje zwrot kosztów podróży. W przypadku zaproszenia niemieckiej młodzieży do Polski, szkoła otrzymuje pieniądze na utrzymanie swoich gości – informuje Jarosław Brodowski. Stawki wahają się od 40 do 60 złotych za osobę na dzień.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży to organizacja, która od lat zajmuje się pośrednictwem między szkołami w naszym kraju i placówkami oświatowymi naszego zachodniego sąsiada. Celem jest budowanie dobrego sąsiedztwa między krajami i promowanie kultury obu narodów. Młodzież może sprawdzić czy stereotypy o Polakach i Niemcach są prawdziwe.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty podkreśla, że dzięki zagranicznym wyjazdom młodzi ludzie doskonalą znajomość języka niemieckiego. Stanisław Janusiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Kielcach twierdzi, że konferencje tego typu bardzo pomagają w zorganizowaniu wymiany młodzieżowej. On sam jest pewien, że jego szkoła będzie chciała zaangażować się w projekt.

- Od września pierwsze klasy rozpoczęły uczyć się języka obcego innowacyjną metodą CLIL i możliwość zagranicznego wyjazdu będzie dla młodych ludzi dodatkową motywacją – uważa Stanisław Janusiński.

Do tej pory szkoły z naszego regionu prawie nie angażowały się w wymianę młodzieżową z Niemcami. Zaledwie 10 placówek ze Świętokrzyskiego realizuje tego typu projekty. Tymczasem w całym kraju, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży dofinansowuje rocznie około 2,5 tys. wniosków.

14.01.2020. Kielce. Konferencja kuratorium oświaty. Na zdjęciu (od lewej): Maria Albers - kierowniczka referatu koordynacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Jarosław Brodowski - kierownik referatu wymiany szkolnej Polsko-Niemiecka Współpraca MłodzieżyFot. Dionizy Krawczyński / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama