Wojewoda uspokaja - śmieciowego kryzysu nie będzie

Data publikacji: 14.01.2020 15:37
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski i Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa

Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski i Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Wojewoda świętokrzyski uspokaja mieszkańców powiatu kieleckiego. Według niego, awaria sortowni w Promniku nie grozi śmieciowym paraliżem.

W opinii wojewody Zbigniewa Koniusza, wszelkie działania podejmowane w sprawie awarii w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami w Promniku były prowadzone prawidłowo.

Służby wojewody spotkały się dziś z prezesem PGO - Mirosławem Banachem, a także przedstawicielami władz Kielc, żeby wyjaśnić jak wygląda sytuacja po usterce jednego z fermentatorów sortowni w Promniku. Efektem awarii jest wstrzymanie odbioru śmieci z gmin powiatu kieleckiego, ponieważ przedsiębiorcy nie mogą zostawiać odpadów w sortowni.

Jak podkreśla Zbigniew Koniusz, działania podjęte przez zakład w Promniku, które mają służyć zniwelowaniu negatywnych skutków awarii zostały wdrożone prawidłowo. Zastosowano odpowiednie kroki, aby uszkodzony fermentator mógł ponownie pracować.

- Rozruch pełnej mocy fermentatora jest już w trakcie. Drugim tzw. bypasem, mającym na celu zniwelować trudną sytuację awarii jest wprowadzenie aneksowania umów z przedsiębiorcami, którzy dostarczają odpady do sortowni w Promniku - dodaje.

Zbigniew Koniusz twierdzi, że po zmianie kontraktów, firmy dostarczające odpady z powiatu kieleckiego będą mogły przywozić je do PGO, ale w nieco mniejszej ilości. Jednocześnie, władze samorządowe, we współpracy z wojewodą rozpoczęły pracę nad aktualizacją wojewódzkiego planu gospodarowania odpadami komunalnymi, tak aby uniknąć ryzyka wystąpienia podobnych sytuacji w przyszłości.

Reklama