Ambitne plany Muzeum Narodowego

Data publikacji: 14.01.2020 16:00
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
08.07.2017 Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe.

08.07.2017 Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Prace Rafała Olbińskiego i Nikifora Krynickiego pojawią się w tym roku na wystawach Muzeum Narodowego w Kielcach. 2020 rok będzie także czasem kontynuowania ważnych inwestycji.

Najbliższa wystawa zostanie otwarta 21 stycznia, w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i będzie poświęcona córce pisarza, Jadwidze z Sienkiewiczów Korniłowicz, która w historii literatury polskiej zapisała się jako tłumaczka dzieł Josepha Conrada i Oskara Wilde’a.

Eksponowane będą niepublikowane do tej pory zdjęcia i korespondencja, a także obrazy malowane przez Jadwigę Korniłowicz, Leona Wyczółkowskiego oraz Jacka Malczewskiego.

W Muzeum Dialogu Kultur, przy kieleckim Rynku, w maju będzie można obejrzeć prace Nikifora Krynickiego - malarza samouka, zaliczanego do grona najwybitniejszych na świecie, tak zwanych naiwnych, prymitywistów. Przy okazji jego twórczości zostanie też przedstawiona kultura łemkowska. Wcześniej będzie można tam obejrzeć szklane dzieła sztuki Henryka Lubomira Tomaszewskiego, zainspirowane muzyką Chopina, Czajkowskiego i Lutosławskiego. Uzupełnią je prace młodszych artystów: Tasiosa Kiriazopoulosa i Jerzego Olszewskiego. Otwarcie tej wystawy w lutym, a w marcu przy Rynku zaprezentowana zostanie katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy.

We wrześniu w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach odbędzie się wystawa pochodzącego z Kielc, Rafała Olbińskiego. Jak wyjaśnia Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach, będzie to pierwsza wystawa monograficzna poświęcona temu twórcy.

- Będą prezentowane nie tylko plakaty, ale też malarstwo Rafała Olbińskiego. Dzieła te pochodzą od kolekcjonerów prywatnych. Znajdą się na niej także okładki pism i płyt, które zaprojektował. Wystawie będzie towarzyszyło wydawnictwo - dodaje.

W Pałacu nadal będzie też można oglądać wystawę „Strach”, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów. Czas jej trwania został wydłużony do maja.

Najważniejsze inwestycje tego roku, to kontynuacja dwóch projektów: wartego 21 mln złotych remontu Pałacu Biskupów, a także modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy. Jak wyjaśnia Magdalena Klamka, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego do spraw administracyjnych, zaawansowanie prac w Pałacu przekroczyło półmetek.

- Została wykonana modernizacja elewacji zachodniej Pałacu, skrzydło północne, a przed nami jeszcze ta najważniejsza elewacja, czyli frontowa i montaż rzeźb posłów, który odbędzie się w połowie tego roku - mówi. Prace konserwatorskie trwają też we wnętrzu obiektu.

- Jeżeli chodzi o prace przy fryzie portretowym, to wykonawca zobowiązał się wykonać umowę do końca tego roku, więc myślę, że w okolicach października - listopada będziemy mogli udostępnić zwiedzającym Salę Portretową, natomiast jeśli chodzi o strop ramowy, to te prace potrwają do końca 2021 roku, czyli praktycznie do zakończenia pełnej realizacji projektu - zaznacza.

Pod koniec tego roku na pałacowe ściany wrócą także dwie tapiserie. Te oryginalne tkaniny nadal przebywają w pracowni konserwatorskiej. Z kolei w Wiślicy trwają prace budowlane.

Oba projekty są realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

adv adv
Wiadomości
Reklama