Jest szansa na kompromis w sprawie śmieci

Data publikacji: 14.01.2020 17:25 / Data aktualizacji: 14.01.2020 22:16
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
14.01.2020 Kielce. UM. Od lewej Mirosław Banach   prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Kielcach Robert Jaworski  burmistrz Chęcin Bogdan Wenta  prezydent Kielc i Arkadiusz Kubiec  zastępca prezydenta Kielc

14.01.2020 Kielce. UM. Od lewej: Mirosław Banach - prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Kielcach, Robert Jaworski - burmistrz Chęcin, Bogdan Wenta - prezydent Kielc i Arkadiusz Kubiec - zastępca prezydenta Kielc
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Niesegregowane śmieci od mieszkańców powiatu kieleckiego znów będą przyjmowane w Promniku, ale tylko częściowo. Wznowienie odbiorów ma nastąpić w poniedziałek – to efekt rozmów włodarzy gmin z prezydentem Kielc. Jak informowaliśmy, zarząd sortowni zdecydował ograniczyć przyjmowanie zmieszanych śmieci wyłącznie od mieszkańców Kielc, tłumacząc to awarią instalacji.

W kieleckim ratuszu interweniowali niemal wszyscy włodarze gmin z powiatu kieleckiego. Po spotkaniu, które odbyło się bez udziału mediów, prezydent Bogdan Wenta zakomunikował, że udało się znaleźć rozwiązanie dla mieszkańców powiatu.

Śmieci z gmin mają stopniowo być przyjmowane przez sortownię w Promniku od najbliższego poniedziałku, ponieważ jak powiedział Mirosław Banach, prezes zakładu - uda się w najbliższych dniach wymienić zepsute części w jednym z fermentatorów.

- Znaleźliśmy urządzenie w Holandii, które zamontujemy w zakładzie. Pozwoli ono na odnawianie procesów biologicznych w fermentatorze, który uległ awarii. Nie może to jednak nastąpić nagle - podkreślał prezes.

Fermentator osiągnie pełną wydajność w ciągu miesiąca. Do tego czasu w sortowni zostaną wyznaczone konkretne terminy na częściowy odbiór śmieci z poszczególnych gmin.

- Ustaliliśmy z samorządowcami, że nic się nie stanie, jeżeli odpady niesegregowane zostaną u odbiorców indywidualnych dłużej niż zwykle - powiedział prezes.

Dodał, że śmieci zbiera się raz w tygodniu.

- Lepszym rozwiązaniem jest składowanie ich u prywatnych osób niż w instalacji, gdzie można składować takie odpady nie dłużej niż 3-4 dni - podkreślał.

Sugestia ze strony samorządowców jest taka, by najpierw obsłużyć osiedla w gminach, gdzie produkuje się więcej odpadów, a następnie śmieci odebrać od mieszkańców domów.

Na to jednak muszą się zgodzić przedsiębiorcy z branży odpadów, którym jutro zostaną zaprezentowane konkretne rozwiązania sytuacji. Jeśli je przyjmą, podpiszą aneksy do umów, umożliwiające częściowe przekazanie śmieci do Promnika.

Harmonogram odbioru śmieci w całym powiecie będzie znany prawdopodobnie jutro.

Przypomnijmy, że na zaistniały problem jako pierwszy zareagował senator Krzysztof Słoń, do którego o pomoc i interwencję zwrócili się przedsiębiorcy i samorządowcy z gmin powiatu kieleckiego.

 

CZYTAJ TAKŻE - WOJEWODA USPOKAJA - ŚMIECIOWEGO KRYZYSU NIE BĘDZIE

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama