Konfederacja do Lewicy: Nie gloryfikujcie Sowietów

Data publikacji: 15.01.2020 13:02
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.01.2020. Kielce. Konferencja świętokrzyskich przedstawicieli Konfederacji. Na zdjęciu: Dawid Lewicki

15.01.2020. Kielce. Konferencja świętokrzyskich przedstawicieli Konfederacji. Na zdjęciu: Dawid Lewicki
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Świętokrzyscy przedstawicie Konfederacji apelują do przedstawicieli środowisk lewicowych o opamiętanie i zaprzestanie gloryfikowania Armii Czerwonej.

Z okazji 75. rocznicy wkroczenia żołnierzy sowieckich do Kielc, przedstawiciele ugrupowania, przed budynkiem dawnego więzienia przy ulicy Zamkowej podkreślali, że to wydarzenie nie było wyzwoleniem, a nową niewolą.

Dawid Lewicki z Konfederacji - partii Korwin podkreśla, że nazywanie Armii Czerwonej wyzwolicielem Polski jest kłamstwem, a w 1945 roku nastąpiła tylko zmiana okupanta.

- Apelujemy do polityków Lewicy, aby się opamiętali. Nie zgadzamy się na to, aby przypisywać bohaterską łatkę sowieckim żołnierzom, którzy byli tutaj zwykłymi najeźdźcami. Sowieci zamiast wyzwolenia przynieśli nam najgorszy system jaki wymyślił świat, czyli komunizm. Z jego konsekwencjami zmagamy się niestety do tej pory - mówi Dawid Lewicki.

Przedstawiciele Konfederacji zaznaczali, że po wkroczeniu Sowietów do Kielc w styczniu 1945 roku, budynek więzienia kieleckiego został zaadaptowany przez Urząd Bezpieczeństwa i NKWD jako miejsce, w którym torturowano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Żołnierze radzieccy dokonywali także licznych gwałtów i rozbojów na ludności cywilnej.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama