Staż lub dotacja na własną firmę? PUP Kielce zaprasza

Data publikacji: 15.01.2020 15:42
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Powiatowy Urząd Pracy

Kielce. Powiatowy Urząd Pracy
Kielce. 16.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

200 staży i 80 dotacji na rozpoczęcie własnej działalności sfinansuje w najbliższym czasie Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach. O obie formy wsparcia mogą się starać osoby bezrobotne z powiatu kieleckiego. Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków.

Grzegorz Piwko, pełniący obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach zapowiada, że w tym roku staże zostaną przyznane w nowej formule. Dodaje, że aby zwiększyć efektywność staży, będą one przyznawane w trybie konkursowym trzy razy w roku. Więcej punktów otrzymają staże z gwarancją zatrudnienia.

Staże będą zawierane maksymalnie na 6 miesięcy. Wsparcie pochodzi z dwóch różnych programów, dlatego warunki otrzymania staży będą różne. Każda z form pomocy jest dedykowana dla zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy, posiadających przygotowany przez doradcę klienta Indywidualny Plan Działania. Jeden z programów zakłada, że o staże mogą ubiegać się bezrobotni poniżej 29 roku życia z niskimi kwalifikacjami zawodowymi. Drugi z kolei jest przeznaczony dla bezrobotnych powyżej 29. roku życia, znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy. W takiej są kobiety, osoby po 50. roku życia, niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni lub o niskich kwalifikacjach zawodowych.

Podobne zasady dotyczą dotacji na otwarcie firmy. Każde dofinansowanie wynosi 22 tys. zł - informuje Grzegorz Piwko. W ramach obu programów urząd może przyznać po 40 dotacji. Decyzje o ich przyznaniu powinny być znane w ciągu miesiąca.

Wnioski o staże i dotacje na rozpoczęcie własnej działalności można składać od poniedziałku, 20 stycznia, do czwartku, 23 stycznia w Powiatowym Urzędzie Pracy przy ulicy Kolberga w Kielcach. W kolejnym tygodniu, od 27 stycznia po pieniądze mogą sięgnąć pracodawcy. Wtedy rozpocznie się nabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia bądź doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego. Maksymalna kwota dotacji to 22 tys. zł.

To pierwsze rozdanie w tym roku. W planach są także konkursy w połowie roku i po wakacjach.

adv adv
Wiadomości
Reklama