W Krzemionkach wydrążą tunel

Data publikacji: 16.01.2020 11:59
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.01.2020. Krzemionki. Prace remontowe

16.01.2020. Krzemionki. Prace remontowe
Fot. Michał Wieczorek

Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach zmieniają swoje oblicze. Intensywna przebudowa jednego z najcenniejszych zabytków Świętokrzyskiego trwa zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Za miesiąc będzie gotowy nowy tunel dzięki któremu podziemne korytarze będą dostępne dla niepełnosprawnych.

Michał Wieczorek, inżynier budowy informuje, że trwają już górnicze prace przygotowawcze, lada dzień rozpocznie się drążenie tunelu.

- Przeprowadzone są prace geodezyjne, mamy wyznaczone kierunki, rzędne kopania. Przygotowujemy się już pod kątem technicznym do drążenia - informuje Michał Wieczorek. Korytarz będzie miał prawie 20 metrów długości, 1,6 metra szerokości oraz wysokość 2,10 m - dodaje.

Jak mówi dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim bardzo ważnym elementem tego remontu jest również zamontowanie windy oraz nowoczesnego oświetlenia.

16.01.2020. Krzemionki. Prace remontoweFot. Michał Wieczorek

- Krzemionki jako zabytek z listy UNESCO muszą prezentować się okazale, dlatego znikną m.in. manekiny obrazujące pracę nad wydobyciem krzemienia oraz wygląd ludzi z neolitu - wyjaśnia dyrektor Andrzej Przychodni.  

- Zabytkowe przestrzenie wyrobisk, korytarzy i szybów mają być głównym elementem narracji, który spotyka zwiedzający kopalnię. W zabytku tej rangi nie ma miejsca na sugestie, jak mógł wyglądać neolityczny górnik działający w obrębie kopalni. Zdanie to podzielają także archeolodzy pracujący w muzeum - dodaje.

Funkcję edukacyjną będzie miała wystawa stała, bogata w multimedia, która znajdzie się w budynku muzeum. Przetarg na jej wykonanie ruszy za kilkanaście dni. Całkowite zakończenie prac w kopalni planowane jest na połowę roku.

W ubiegłym roku Krzemionki odwiedziło niemal 43 tys. turystów.

16.01.2020 Krzemionki. Remont kopalniFot. Michał Wieczorek /

Reklama