Niesamowity odzew na apel o pomoc dla Hani

Data publikacji: 16.01.2020 15:20 / Data aktualizacji: 17.01.2020 10:30
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Na zdjęciu: Hania Terlecka

Na zdjęciu: Hania Terlecka
Fot. Facebook

Niesamowitego tempa nabrała akcja pomocy 18-miesięcznej Hani Terleckiej z Kielc. Dziewczynka pilnie potrzebuje pomocy.

Pod koniec listopada ubiegłego roku lekarze zdiagnozowali u niej nowotwór splotu naczyniowego prawej komory bocznej mózgu. To rzadka choroba ośrodkowego układu nerwowego.

Dziecko było leczone w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii i w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Okazało się jednak, że w Polsce możliwości terapii dla dziewczynki już się wyczerpały, a jedynym ratunkiem jest dla niej leczenie w Stanach Zjednoczonych - mówi jej babcia, Marta Terlecka.

- Choroba mojej wnuczki jest na tyle groźna, że musi skorzystać z pomocy poza granicami naszego kraju. Nasza chemioterapia niestety nie poradzi sobie z rozsiewem choroby. Placówka, o której dowiedzieli się rodzice Hani znajduje się w stanie Ohio w USA. Ona specjalizuje się w leczeniu m.in. tego właśnie rodzaju nowotworu, jaki ma wnuczka - mówi Marta Terlecka.

Hania będzie leczona metodą mega chemioterapii. Jednak by leczenie doszło do skutku potrzebne jest około 5 mln zł.

- Tak dokładnie nie wiadomo jaka kwota jest dokładnie potrzebna, ponieważ rodzice Hani cały czas czekają na kosztorys, który mają otrzymać ze Stanów Zjednoczonych. Szacujemy, że na leczenie potrzeba około 4 mln zł, a na transport tam i z powrotem do Polski to milion złotych - mówi Marta Terlecka.

Dziewczynka, ze względu na swój stan zdrowia nie może lecieć samolotem rejsowym. Potrzebny jest osobny samolot z personelem medycznym na pokładzie.

By uzbierać potrzebującą kwotę w zbiórkę włączyło się wiele osób. Od kilku tygodniu na portalach społecznościowych prowadzone są licytacje, na których kupić można praktycznie wszystko - począwszy od słodkich wypieków, gotowych dań, po ubrania, biżuterię, meble, a nawet przelot samolotem. W akcję włączają się nie tylko osoby indywidualne, ale także placówki kultury, fundacje i stowarzyszenia.

W sobotę na charytatywny koncert zaprasza Dom Środowisk Twórczych w Kielcach. Wystąpi pianista Maksym Rzemiński. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00. Z kolei w środę, 22 stycznia, na kieleckim Telegrafie odbędzie się impreza pod nazwą „Zjazd na byle czym”. Uczestnicy za symboliczne 10 zł będą mogli zjechać na materacach, pontonach, miskach i wszystkim innym co przyniosą ze sobą na stok. Impreza rozpocznie się o godzinie 18.00.

Dotychczas na leczenie dziewczynki udało się uzbierać ponad milion zł. Więcej informacji na temat akcji TUTAJ

 

Reklama